Extrémní sucha zdecimovala rybí populaci v řekách a nádržích na Moravě. Rybáři již vyhlásili zákazy rybolovu v Odře na Novojičínsku a v oblasti od vojenského prostoru Libavá až po Fulnek. Další na řadě je zřejmě Žermanická přehrada, ale nemilosrdný ortel visí i nad ostatními řekami a říčkami na Karvinsku a v podhůří Beskyd. „Snažíme se s dalšími zákazy rybolovu vydržet do konce prázdnin. Pokud zákaz vydáme, tak na Žermanické přehradě. Tam je vody opravdu málo.

O nic lépe na tom nejsou ani ostatní řeky. Například včera jsme registrovali další úhyn na Ostravici a to v úseku pod přehradou. Prostředí je na doraz. Většina odchovných pstruhových potoků je vyschlých a lososovité ryby nejsou. Je to katastrofa,“ nechal se slyšet jednatel moravskoslezské pobočky Českého rybářského svazu Přemysl Jaroň. Sucho se projevilo úbytkem vody na všech tocích a ve vodních nádržích komplikuje rybám přísun kyslíku i nadměrná tvorba sinic. „Počkáme ještě a uvidíme, co přinesou avizované deště ve středu a ve čtvrtek,“ pokračuje Jaroň.

Pokud by suché dny pokračovaly dlouhodobě, po prázdninách jsou rybáři rozhodnuti vydat na revírech další zákazy. „Lovné revíry budou viditelně označeny a dodržování zákazu bude hlídat rybářská stráž a rybářští hospodáři. Provinilcům hrozí odebrání rybářského lístku minimálně na půl roku,“ dodal Jaroň.