Kchytání ryb na Těrlické přehradě není zapotřebí udice snávnadou. Kapři se dají chytat holýma rukama. Ba co víc, ryby se nechávají ochotně hladit. Ryby okolo pětatřiceti centimetrů pronásledují plavce až ke břehu a nechávají se lovit. Lidé berou jejich nepochopitelné chování jako atrakci.

„Z počátku to bylo dost nepříjemné, protože plavete, ohlídnete se a u hladiny vás evidentně pronásleduje ryba až ke břehu, i když měníte směr. Pak přišel údiv ztoho, že šupinatec se nechal hladit i vytáhnout na břeh. Člověk vtu chvíli nevěděl, co si má o tom myslet,“ řekla návštěvnice přehrady.

Chování ryb však není přirozené a ukazuje na velký problém. „Z posledních odebraných vzorků se ukázalo, že u dna je nedostatek kyslíku a na hladině je tomu právě naopak. Rozmnožují se řasy, které produkují kyslík a ryby, které se dostanou do takového pásma, se právě kyslíkem přesytí. Nedokážou se ponořit hlouběji a hynou,“ řekl vedoucí dispečinku Povodí Odry Jiří Pagáč.

Na Těrlické přehradě je vtéto době velice tenká vrstva, která by rybám svou koncentrací kyslíkem vyhovovala. „Bohužel, se situací nemůžeme nic dělat, jen ji sledovat a věřit, že nedojde kvelkému úhynu. Pomohlo by ochlazení, ale na celý týden jsou hlášené vysoké teploty. Dá se předpokládat, že situace se bude spíše horšit,“ dodal Pagáč.