Spí se ve stanech, dny mají táborový režim, obvykle se děti stravují venku, kde tráví prakticky celé dny. Žádné mobily, ani počítače. Vedoucími jednotlivých družstev jsou starší členové sboru, kteří zpravidla na tento tábor v mladším věku sami jezdili.

Námořnické téma

Tento týden běží druhý turnus, který pořádá křesťanský spolek Benjamín z Orlové, a jehož členové připravují pro čtyřiatřicet dětí každý den bohatý program. Letošní Tábor pod kostelní věží nese název „Námořnický“, takže téma mnoha her, soutěží a dalších aktivit je dané.

„Nechybí tedy vodní hry, vodní olympiáda, ale ani biblická osa. Vyprávíme dětem o misijních cestách apoštola Pavla, který hodně cestoval po moři. Mluvíme o jeho osobností a jeho díle,“ říká evangelický farář Vladislav Szkandera.

Ondřej Lingr přestoupil z Karviné do Slavie.
Karvinský Ondřej Lingr je už ve Slavii. Je to jako sen, přiznal Deníku

Aby organizátoři dostáli slibu, že tábor bude námořnický, měli domluvený pobyt v maríně spolku Royal Rangers na Žermanické přehradě, ale koronavirová omezení tento plán zhatila. „Tak jsme děti vzali aspoň na krytý bazén v Orlové, který jsme si na středu objednali a měli ho jen pro sebe,“ dodává Szkandera.

Dětem se na táboře líbí

Letní pobyt u evangelického kostela se dětem tak líbí, že mnoho z nich jezdí na tábor opakovaně. Není výjimkou, že jsou tu někteří popáté nebo dokonce posedmé.

Například desetiletá Hanka je na táboře počtvrté. „Je tady super. Vedoucí se nám pořád věnují, mají skvěle vymyšlený program a vůbec se tu nenudíme,“ prozradila neposedná dívka.

Potkan. Ilustrační foto.
Potkani, kočky a holubi už štěstí u popelnic nenajdou. Havířov chystá deratizaci

Neoficiální dětský mluvčí tábora, dvanáctiletý David Slonina z Havířova, je na táboře posedmé. Jezdil sem i můj starší brácha, ale už nemůže, tak jsem to po něm převzal,“ říká David a přiznává, že během léta jezdí ještě a jeden tábor. „Tento je ale zábavnější. Hrajeme tu různé hry, je tu dobrý program a hlavně dobrá parta,“ hodnotí a říká, že příští rok bych chtěl přijet zase.

Včera dopoledne, po svačině v podobě několika kousků melounu, se děti rozdělily do družstev a dostaly za úkol postavit loď. Z větví, kůlů, celtoviny a všeho, co v zahradě našly. Na splnění úkolu měly děti zhruba hodinu, protože se zvukem kostelních zvonů už musely být připraveny k obědu.

Modlitba ano, ale jen když děti chtějí

Tábor pod kostelní věží je křesťansky zaměřený a staví na hlavních duchovních základech obsažených v Bibli. Dalo by se tedy předpokládat, že jeho malí účastníci budou z rodin věřících. Opak je ale pravdou.

Pouť. Ilustrační foto
Jaké máte víkendové plány? Nechte se inspirovat tipy Deníku

„Devadesát procent dětí v táboře je z nevěřících rodin. Rodiče k nám přesto děti posílají, máme jejich důvěru, což nás samozřejmě těší. A pokud se náš duchovní program dětem zalíbí a mají svolení rodičů, klidně je vezmeme do kostele, mohou se účastnit večerní modlitby. Ale vše je dobrovolné. Nejsme ve středověku, abychom někoho k něčemu nutili,“ říká člen evangelického sboru a předseda Spolku Benjamín Milan Zielina.