Policie se ale kvůli výměnám řidičáků nechystá dělat žádné zátahy a akce. Platnost řidičáků bude kontrolovat při běžných kontrolách.

„Pokud bude mít řidič náhradní doklad vydaný magistrátem nebo úřadem v místě bydliště, jenž potvrzuje, že se jeho nový řidičský průkaz vyřizuje, budeme tolerantní. Pokud ale někdo bude jezdit s neplatným řidičským průkazem nebo nebude moci doložit, že nový vyřizuje, může být za toto uložena pokuta až do dvou a půl tisíce korun. Tady bude záležet na každém policistovi, jak případ konkrétně posoudí a jak velkou pokutu uloží," sdělil karvinský policejní mluvčí Miroslav Kolatek. Právě ještě do 20. ledna by někteří řidiči mohli jezdit s výše uvedeným náhradním potvrzení. Ty byly určeny těm, kteří na úřady přišli o výměny požádat až ke konci roku, kdy bylo jasné, že v roce 2013 už nový řidičák mít nebudou.

„Z praxe ale víme, že některé magistráty a úřady tato potvrzení vydávaly automaticky, někde si o ně ale museli říct sami řidiči," řekl Martin Novák z ministerstva dopravy.

„U nás jsme tato potvrzení vydávali automaticky. Pokud byl předpoklad, že výměnu stihneme do konce roku, zůstal takovému řidiči jeho původní průkaz, který odevzdá až ve chvíli, kdy si přijde pro nový," řekla mluvčí města Karviné Šárka Swiderová.

Už žádné potvrzení

V Karviné bylo ve čtvrtek možné přijít si pro nové řidičáky u žádostí podaných nejpozději do 18. prosince loňského roku. Ti, kdo přišli požádat později, ještě stále čekali.

„Odhadem u nás zbývá vyměnit ještě tisíc až 1500 průkazů, což činí asi 15 procent. Z předchozích výměn ale víme, že vždy něco zůstane a jde především o průkazy lidí, kteří už přestali jezdit, nebo jde o neodevzdané řidičáky z jiných důvodů, jako je třeba úmrtí nebo trvalý pobyt v cizině," doplnila Šárka Swiderová.

Ten, kdo si nestihl zažádat o nový průkaz do konce loňského roku a půjde vše řešit až letos, už ale žádné takové potvrzení nedostane a musí se řízení vzdát do doby, než bude mít nový řidičský průkaz. Navíc při podání žádosti zaplatí správní poplatek ve výši 50 korun.

„Policii i strážníky na území našeho města budeme žádat dopisem, aby byli zpočátku roku ke všem pokud možno tolerantní. Bude ale samozřejmě záležet na těchto orgánech, jak budou postupovat," dodala mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.