Situace ale není tak alarmující jako v sousedním Polsku, kde mrazivé počasí postihlo skoro 80 procent kvetoucích ovocných sadů.

S určitým negativním dopadem počítají také v Sadech Životice. „Pokud teplota ve výšce dvou metrů nepoklesne pod mínus jeden stupeň Celsia, škody jsou zcela minimální. To je z větší části náš případ. Odhaduji, že z 62 hektarů je přibližně dvanáct jistým způsobem zasaženo. Jedná se o lokality ve směru k Těrlické přehradě od ulice Padlých hrdinů. Nejvíce jsou dotčeny odrůdy Golden a Jonagold. Zde výpadek může být až osmdesátiprocentní. Přesná čísla, ale zatím nelze uvést. Mnohem přehlednější bude situace počátkem června,“ přiblížil současný stav ředitel životických sadů Dušan Kokoška.

„Celkové ztráty by ale neměly překročit hranici patnácti procent proti normální běžné úrodě. Existenčně nás to nijak neohrozí. Jenom některé investice budeme muset posunout do dalšího roku,“ dodal sadař. Podle jeho názoru by se mohly ceny jablek na českém trhu letos zvýšit o čtyři koruny na kilogramu.
„U samosběru chceme udržet loňské ceny. Tato forma prodeje má u nás opět zelenou. Pro ty, co disponují vyhovujícími skladovými prostory a chtějí nakoupit jablka na delší období, je to nejlepší způsob jak ušetřit peníze,“ vyjádřil se ředitel. Životičtí sadaři přicházejí tentokrát i s novinkou. „Aby zásobování trhu bylo plynulé provedli jsme výsadbu odrůdy Erly Geneve. Jsou to velká červená jablka a do prodeje by se měly dostat kolem 20. července,“ informoval ředitel Kokoška.