Když v roce 1920 shořel velký stoh Pavla Kukucze, začali obyvatelé Hradiště uvažovat o založení požárního sboru. O dva roky později se zformovali do sboru pod názvem Ochotnicza straź poźarna. Od první ruční stříkačky se dobrovolní hasiči za 93 let propracovali až k nynější moderní technice, kterou používají nejen u požárů.

„Samozřejmě že hasiče máme proto, abychom byli připraveni bojovat s případnými požáry, ale protože obcí protéká řeka Stonávka a máme tady i přehradu, poměrně často naši hasiči, z obou sborů, zasahují u velké vody nad přehradou," vysvětlil starosta Těrlicka Martin Polášek.

Tradice

Hasiči z Hradiště jsou na svou historii právem pyšní. Mnozí z nich jsou pokračovateli rodinných tradic. Včetně současného starosty sboru Karla Sobela, který je ve funkci od roku 2010.

„Jsem z hasičské rodiny, takže mi to bylo souzeno. Nebyla jiná volba, přišlo to samo. Pokud jde o náš sbor, zaplať pánbůh máme velice štědrý obecní úřad, který se o nás stará, a dostáváme nějaké příspěvky. V rámci toho se snažíme modernizovat naše zařízení a vybavení. Našim členům můžeme kupovat hasičské uniformy, zatímco třeba jinde si je musejí hasiči kupovat za své. Uniformu si samozřejmě musí zasloužit. To znamená odvádět dobrou práci pro náš sbor. V poslední době jsme ve spolupráci s obcí opravili naši zbrojnici, garáže, dostali jsem nové zásahové vozidlo, očekáváme další automobil, který budeme využívat pro různé aktivity, včetně přepravy dětí na soutěže," popsal Sobel.

Dětský potěr

Výchova budoucích nástupců je v Hradišti na prvním místě.

„Oddíl mladých hasičů byl u nás založen v roce 1975. Máme tedy dlouholetou tradici práce s mládeží a pokračujeme v práci zakladatele Bohumíra Nogola," dodal starosta Sobel.

Po opravě hradišťského kulturního domu mohou děti trénovat i v zimě. Ve velkém sále mají překážkovou trať, kde se připravují na soutěže v požárním sportu.

„S našimi dětmi jsme velmi spokojení. Je tady skutečně dobrá parta, která táhne za jeden provaz. Na soutěže se připravují pečlivě a svědomitě. Jsem rád, že máme v týmu na 30 dětí, které dojíždějí i z okolních obcí. Vysvětlujeme si to tím, že si mezi sebou řeknou, že je to u nás baví. Jezdíme na výlety, soutěže, soustředění, je tady prostě dobrá parta," řekl vedoucí oddílu Ladislav Kala.