V některých středních školách na Karvinsku jsou schránky důvěry umístěny již několik let, ovšem svou funkci neplní, jak by měly. Snaha dát studentům možnost anonymně upozornit na problémy v kolektivu, například šikanu či užívání drog, tak vychází naprázdno. Odhalit tyto patologické jevy tak může jen pozorný a zkušený kantor nebo výchovný poradce. Na Střední škole techniky a služeb v Karviné–Novém Městě zavedli schránku důvěry před více než pěti lety, ovšem žáci jí využívají málo. „Sem tam se objeví například nějaká anonymní stížnost na učitele. I ta se ale prověřuje,“ vysvětlil ředitel školy Vrastislav Kolek. Pokud se ve škole přece jen problém šikany objeví, řeší se společně s tamním metodikem.

„Nedávno jsme řešili problém dvou děvčat, kdy jedno z nich dokonce fyzicky napadalo to druhé. Po oddělených rozhovorech se situace sice zklidnila, ale stav ve třídě nadále sleduji. V tomto konkrétním případě šlo o osobní averzi jedné z dívek vůči druhé. Nelíbil se jí způsob chování a komunikace,“ vysvětlila jedna ze tří metodických pracovníků školy Marie Krejčí.

Ve schránce v orlovském pracovišti Střední odborné školy DAKOL z Petrovic nacházejí kantoři ve většině případů jen samé legrácky. „Této schránce nemůžeme bohužel přikládat žádný význam. Žáci do ní vhazují opravdu jen nepodstatné věci. Pokud se na škole objeví náznak šikany, podchytí si ho kantoři sami. Nebo naopak, žák přijde za učitelem sám. Neřeší se ale věci typické pro dětský kolektiv, například, že někdo musí nosit brýle. Problémy jsou v jejich věku a hlavně v téhle době někde jinde,“ řekla metodička primární prevence na škole Marcela Šafránková.

Naznačila, že problémy se nejčastěji týkají kouření či užívání zakázaných drog. Na Středním odborném učilišti Baroon School v Havířově instalovali tuto schránku zavést s cílem, že jim snad podaří řešit problém šikany. „Řešili jsme případ, kdy dívka byla velice tichá a uzavřená, stranila se kolektivu. Šikana začala v podobě schovávání věcí, posměšky, slovním napadáním až pošťuchováním. Kantor toto psychické napadání rozpoznal včas, protože se mohlo dále stupňovat až k fyzickému násilí. Zjistilo se, že dívka již byla šikanována na základní škole. Případ byl řešen s rodiči obou stran a žákům byl uložen kázeňský trest,“ řekl ředitel učiliště Oldřich Opravil.