Kolik bezdomovců vlastně je? Jak jsou staří? Jaké mají vzdělání či odkud pocházejí? Na tyto otázky by mohlo přinést odpovědi Sčítání lidu, domů a bytů 2011, které právě probíhá. Obdobná data zatím k dispozici nejsou.

„Umíme dost dobře zmapovat lidi, kteří využívají například azylové domy nebo domy na půl cesty. Ale lidí, kteří přijdou do nízkoprahového zařízení, se na nic neptáme. Nemusíme znát ani jejich jméno. V tu chvíli jim jen pomáháme řešit jejich akutní krizovou situaci,“ říká místopředseda Sdružení azylových domů v České republice Jan Krupa.

Sčítací komisaři nebudou bezdomovce hledat v ulicích ani za nimi nepolezou do kanálů. Podle odhadů totiž až osmdesát procent bezdomovců využívá právě služeb nízkoprahových center. Tam se chodí najíst, umýt a vzít si čisté oblečení. Právě tam je hodlají kontaktovat. Dotazníky budou s bezdomovci vyplňovat proškolení pracovníci sociálních služeb.

„Moravskoslezský kraj má dvě specifika. Kromě toho, že je tu jedna z nejpočetnějších romských komunit, je tu také absolutně nejvíce azylových zařízení a největší počet lidí bez domova, který se v nich sdržuje,“ zdůraznil Ondřej Kubala, mluvčí projektu sčítání.

Odborníci věří, že se díky sčítání podaří získat relevantní data, která lidem bez domova zpětně pomohou. „Pomůže nám to lépe plánovat sociální služby. Získáme data, o která se budeme moci opřít při jednání s úřady,“ řekl Krupa.

Získaná data by měla také napomoci v tom, aby bylo jasné, jaké služby se mají pro tuto skupinu lidí připravovat a jak směrovat prevenci. V Ostravě je v současnosti podle Krupy například mnoho bezdomovců, kteří jsou starší a fyzicky už nejsou schopni se o sebe postarat. Na ulici se dostali v devadesátých letech, kdy nezvládli přechod na novou dobu. Mají problémy s alkoholem a trpí například demencí. „Do domovů pro seniory je ale nikdo nechce. Pochopitelně. Pro takové lidi vznikl v Ostravě dům se zvláštním režimem. O data ze sčítání bychom se pak mohli opřít právě při přípravě podobných projektů,“ dodal Krupa.

Také při sčítání v romských komunitách budou mít komisaři pomocníky. Sčítacím komisařům bude v Moravskoslezském kraji pomáhat 36 romských asistentů, z toho dvacet v Ostravě.