Za tři měsíce letošního provozu se do systému půjčování kol registrovalo více jak pět tisíc šest set uživatelů, kteří si jízdní kolo vypůjčili více než 30 000 krát.

„Tato čísla jasně ukazují, že služba bikesharingu si mezi obyvateli našla hodně příznivců, kteří tento alternativní způsob dopravy aktivně využívali. V současné době probíhá detailní vyhodnocení dat o vytíženosti celé sítě i jednotlivých stanovišť. Na základě těchto informací bude během zimní přestávky provedena optimalizace celého systému, aby mohl být v roce 2020 spuštěn provoz v podobě, která bude maximálně odrážet požadavky a pohodlí uživatelů,“ řekla vedoucí havířovského odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Havířovský magistrát pak vyzývá i samotné obyvatele města, aby se na něj se svými připomínkami a názory v oblasti půjčování kol obraceli sami. Sdílená kola budou ve městě opět v provozu od 1. března 2020.

Sdílená kola ještě do konce listopadu budou využívat i obyvatelé Frýdku-Místku. Tamní magistrát už zároveň vypsal zakázku na zajištění jejich provozu pro příští rok.

Například v srpnu, který byl nejvytíženějším měsícem, bylo ve Frýdku-Místku osm tisíc výpůjček, čtyři z pěti jízd se vešly do patnácti minut. Sotva poloviční zájem byl o kola v dubnu a květnu.

V říjnu lidé uskutečnili přes sedm tisíc výpůjček, počet jízd na elektrokole se ve stejném měsíci ve městě vyšplhal na 279.