„To, proč lidé k volbám nechodí a co se tímto politikům snaží vzkázat je otázkou a důvodem k zamyšlení pro celé politické spektrum. Ta nízká účast mne samozřejmě velmi mrzí. Zároveň ale samozřejmě velmi děkuji všem, kteří k volbám přišli a také těm, kdo mi dali hlas. Vážím si toho," řekl chvíli po zveřejnění výsledků naší redakci Radek Sušil.

„Zároveň děkuji svému protivníkovi Martinovi Gebauerovi za velmi korektně vedenou předvolební kampaň. Oba jsme jinak jak známo lékařští kolegové a také jako profesního kolegy si ho velmi vážím," neopomněl podotknout vítěz senátního duelu.

Ten byl všeobecně považován za lehkého favorita, už jen pro to, že senátní praxi má z předchozích let. „Ano, ale mnohdy se přeci právě stává, že dojde k překvapení a nakonec favorit z duelu odchází jako poražený," okomentoval opětovně zvolený karvinský senátor Radek Sušil.

Martin Gebauer trávil sobotní den v práci na gynekologicko-porodnickém oddělení. Přesto se Deníku podařilo získat po sečtení všech hlasů v karvinském volebním obvodu.

„Výsledek voleb považuji za úspěch, vzhledem k tomu, že se jedná o začátek mé politické kariéry. Samozřejmě gratuluji svému kolegovi Sušilovi k jeho vítězství a přeji mu, aby se mu dařila práce senátora nejen pro voliče, kteří mu dali svůj hlas, ale i pro všechny ostatní občany našeho regionu," řekl Gebauer.

K TÉMATU

Rekord potvrzen – nejnižší volební účast v historii Od roku 1996, kdy vznikla horní komora Parlamentu, volili Češi své senátory již devatenáctkrát. Právě ukončené volby byly jubilejní desáté v řádném termínu. Devětkrát proběhly také senátní doplňovací volby, které se vyhlašují, jestliže některý ze senátorů zemře nebo se vzdá mandátu. Senátní volby tedy patří k nejčastějším ze všech druhů voleb. Jedno však mají společné. Dlouhodobě se potýkají s nezájmem voličů. Jestliže dosud činila průměrná účast ve druhém kole v řádném termínu senátních voleb 24,14 procenta, už nyní je zřejmé, že ty právě skončené tato čísla přepíšou směrem dolů. Letošní volební účast je nejnižší v historii – hlasovalo pouhých 16,69 procent voličů.

Výsledky druhého kola senátních voleb zde