V Karviné se v pátek i v sobotu koná již 10. ročník putovního akce United Colours Street-Art Festival, se kterým města v Česku objíždí havířovský graffiti umělec Nikola Vavrous aka Khoma. Ten zde k tvorbě zve své přátele z graffiti a výtvarné scény a především do akce zapojuje místní školy a zve i širokou veřejnost.

„Plotů je tady celá řada a ta šedivá už mne trochu unavovala. Tak mě napadlo, že bychom to mohli trochu oživit. Shodou okolností jsem se v Praze setkala s obrazy, které maloval Nikola, zkontaktovala jsem ho a zjistila, že je z Havířova,“ uvádí Eva Tomanová, jak se festival pouličního výtvarného umění do Karviné dostal.

„Nikola s některými místními školami spolupracoval již v minulosti, šlo ale o práce v interiérech. Naše ploty dobře zná a sám uznal, že je to skvělá příležitost. Vypadá to super a je skvělé, že děcka jsou tak šikovná. Doufám, že se to bude líbit i dalším lidem ve městě a po tomto pilotním projektu se podaří i navázat i dalšími,“ dodala pak jednatelka majitelů pomalované plotové zdi.

V pátek zde tvořila mládež z karvinské školy U Lesa, gymnázia a Střední školy techniky a služeb. Školy společně vytvořily projekt portrétů různých karvinských osobností, které zde představují v podobě běžícího filmového pásu. „Moc se mi to líbí, koncept, návrhy, přípravu, to vše si vytvořily samy děcka se svými učiteli, skvělý je i ten nápad s filmovou cívkou, kterou k tomu dokonce i vyrobili na Střední škole techniky a služeb,“ pochválil v pátek výtvarný um karvinských škol samotný Nikola Vavrous.

Na plotě tak kolemjdoucí uvidí třeba sportovce, hokejistu Ivo Proroka, tenistu Radka Štěpánka, házenkáře Michala Brůnu či fotbalistu Jana Laštůvku, stejně tak i mnohé osobnosti z uměleckého světa, sbormistryni Permoníku Evu Šajnerovou, herečku Pavlu Tomicovou, frontmana Dogy Romana „Izzyho“ Izaiáše a další.

Líbající se obličeje a portrét herečky a blogerky Marie Doležalové dělala například studentka Střední školy techniky a služeb Elizabeth Raszyk. „Ty obličeje mne napadly v souvislosti s filmovým pásem, protože k filmům přeci patří i romantika. Se street artem jsme se na škole setkali už vloni, to jsme ale malovali na sádrokartony, a moc se mi to zalíbilo. Příště bych možná jen zvolila nějaké volnější téma, aby to mělo ještě větší prostor pro kreativitu,“ řekla poté.

Obě jsou atletky, a tak si vybraly společný portrét Dany Zátopkové. Malovaly studentky gymnázia Agáta Bazgieorvá a Barbora Walková. „Předlohou nám byl portrét Dany Zátopkové, kompozici, barvy a další, už jsme vymýšlely samy. Nejtěžší bylo udělat samotný obličej a jeho rysy a také stínování i kombinace barev v pozadí,“ shodly se dívky po vytvoření díla.

V sobotu festival pokračuje od 10 do 17 hodin a zvána je i široká veřejnost. Pozvaní umělci do té doby vytvoří kontury obrovského nápisu Karviná, který si pak může každý z příchozích dotvořit a dobarvit. Ti, kdo si troufnou, mohou kus zdi pomalovat po svém, tvořit budou i přítomní umělci a pro zájemce zde poběží i graffiti workshop.

Akci podpořilo i město Karviná. Jak řekl Nikola Vavrous, prostorů a zdí pro výtvarnou tvorbu je tady spousty a také do Česka už ze zahraničí přichází éra, kdy vhodná místa zdobí a zkrášlují umělci svými obřími malbami. Karviná by tak nemusela zůstávat pozadu.