Zatímco pro většinu pracujících je léto dobou dovolených a odpočinku, studenti se naopak shánějí po nějakém tom přivýdělku. Jenže stejně jako v minulých letech je i letos na Karvinsku dobře placená letní brigáda velké terno. Ani velcí zaměstnavatelé už nepotřebují během léta tolik brigádníků jako před několika lety.

Jak potvrzuje jednatel ostravské agentury JOB-Centrum Radovan Burkovič, zájem o brigády je obrovský, ale nabídka omezená.

„Situace se už šestý rok nemění. Firmy jsou velmi opatrné a striktně hlídají náklady. Chovají se velmi ekonomicky a daleko lépe plánují svým kmenovým zaměstnancům dovolené v průběhu celého roku. Tím snižují poptávku po brigádnících v létě," prozradil jednatel jedné z největších personálních agentur, která zprostředkovává práci lidem na Ostravsku.

Náctiletým, kteří by si chtěli během letních prázdnin přivydělat, ale Burkovič přece jen jistou naději dává. Jeho agentura prý jednak obnovila celoroční smlouvy s loňskými firmami i brigádníky, a dokonce prý přibylo i pár firem nových.

„První čtvrtletí dopadlo dobře a duben byl už dokonce ve srovnání s loňskem o třetinu lepší. Vzhledem ke zprávám od kolegů z Asociace pracovních agentur, zejména z českých krajů, očekáváme mírné zlepšení letošní letní nabídky brigád i na Moravě a ve Slezsku," tvrdí Radovan Burkovič.

Že se situace (snad) zlepšuje, naznačuje třeba firma DAKOL, která v rámci projektu Stáže pro mladé nabízí letní stáže na pozice: hotelový recepční, provozní, pracovník cestovní kanceláře, kuchař, zedník, účetní, asistentka a další. Ani odměna není zanedbatelná.

Mírné zlepšení, i když určitě neuspokojí všechny případné zájemce, hlásí i potravinové řetězce. Například zástupci společnosti Tesco Deníku sdělili, že firma nabízí možnost brigád zájemcům v průběhu celého roku a v době sezónního prodeje (např. během Vánoc nebo v období dovolených) přijímá brigádníků více.

„Počet brigádníků v každém obchodě je dán provozními potřebami dané jednotky, specifikou konkrétní lokality a prodejními špičkami," řekla mluvčí společnosti Tesco Jitka Plchová. Zájemcům o brigádu se obecně doporučuje sledovat webové stránky firem, kde by zájemce chtěl pracovat.

Jak zvýšit šanci, že seženu brigádu
- registrovat se bezplatně přes internet a nechat si zdarma zasílat nabídky brigád na míru na mobil či e-mail
- ptát se rodičů a příbuzných, přes kamarády a známé
- navštívit firmy v blízkém okolí a registrovat se u agentur práce.
- šance se zvýší tím, že dotyčný všechny varianty zkombinuje