Huňatý australský ovčák a fenka anglického bulteriéra dělali ve čtvrtek dopoledne společnost lidem, kteří obývají šumbarský domov seniorů. Podle svých možností se zapojili do oblíbené canisterapie.

„Pro seniory pořádáme množství aktivit, protože je to pro ně velmi přínosné, aby se povzbudilo jejich myšlení, paměť i pohybové schopnosti," řekla mluvčí domova Věra Breiová.

Terapeuté se s pejsky věnovali seniorům buď ve skupině, nebo individuálně na pokojích. Psi se uvelebili přímo v postelích, aby s nimi měli senioři přímý kontakt. „Je mi 64 roků. Návštěva psů se mi líbí. Sám jsem měl kdysi takového velkého psa," řekl pan Bohumil.

Podle canisterapeutky Petry Zámarské je hlavní prací pejska se seniorem zpříjemnění dne a vytržení z každodenního stereotypu.

„Lidé tady bývají už takoví skeptičtí, bez nálady. Pejsek je pro ně příjemná změna. Své pejsky tady mít nemohou a přitom mnozí dříve své psy doma měli. Proto na naše psy reagují velmi pozitivně. Samotná fyzioterapie je až podružná. Senioři často po mrtvici nechtějí hýbat prsty a my je pomocí pejska nenápadně nutíme, aby si ho pohladili a tím prováděli rehabilitaci," vysvětlila.

Zdroj: Deník/Libor Běčák