O tom, že perník lidem voní a chutná, není pochyb. Ale že jím lze i léčit, to může být nezvyklé, ale je to tak. Perník provoněl domov už, když se naši senioři pod vedením terapeutek zapojili do přípravy těsta, vykrajování tvarů a pečení. „Nejen že to naše klienty velmi bavilo, ale má to pro ně velký léčebný přínos. Procvičují motoriku prstů a rukou už při hnětení těsta a pak dále i při tvarování a zdobení," vysvětluje aktivizační pracovnice Dagmar Cimalová.

Řekli byste, že senioři jemnou práci při zdobení perníku nezvládnou? „Velmi byste se podivili. Máme tak pěkně nazdobené perníčky, že by se za ně nemuseli stydět ani profesionální cukráři," říká s úsměvem ředitelka domova Kateřina Michaliková.

A jak dodala: „I proto jsme se rozhodli tyto perníčky věnovat jako milý předvánoční dárek našim partnerům. Senioři ale zvládli i dárkové balení. A je to opravdu dobré cvičení pro prsty – zkuste si sami uchopit drobný sáček, rozevřít ho, vzít perníček, vložit ho opatrně dovnitř a sáček pěkně uzavřít a ovázat mašličkou. A to vše více než stokrát…"

Senioři pekli perníčky.