Na tuto myšlenku přišla Střední průmyslová škola stavební Havířov, která se rozhodla seniory v této oblasti vzdělávat. Ve čtvrtek 14. června proběhl na škole zápis uchazečů, kteří byli seznámeni se studijním plánem a organizací.

„Zajímali jsme se o to, jaké mají možnosti lidé v tomto věku. Zjistili jsme, že v Havířově není tato výuka běžná a příležitostí je málo. Přitom je ve městě osm tisíc důchodců registrovaných v organizovaných klubech. Tyto kluby jsem obešel a nabídl jim výuku určenou jen pro ně,“ řekl vyučující Ivo Moždiak.
Názory seniorů proč se učit této moderní technice byly vesměs podobné. „Jsem v důchodu a rozhodly jsme se s kamarádkou, že se chceme naučit zacházet s moderní technikou. Především to však dělám proto, že mám rodinu na Slovensku a chtěla bych být s nimi přes internet ve spojení. Člověk tak může napsat dopis a hned má odpověď zpět," řekla čtyřiašedesátiletá Mária Zahradníková.

Pro jiného účastníka byl motivací jeho vnuk. „Chci mu dokázat, že i já ve svém věku se to naučím jako on a nebo budu lepší. Těm mladým to jde úplně lehce, ale já věřím, že mi to půjde také. Člověk musí jít s dobou a počítače jsou nedílnou součástí tohoto století,“ řekl důchodce. Motivační byla rovněž cena, za kterou je kurz seniorům nabídnut.

„Rozhodli jsme se, že je to pilotní program a tak jsme opravdu zvolili jen cenu, která pokryje režijní náklady. Za první kurz tak škola vybírá 450 korun. Naši studenti budou absolvovat dvanáct vyučovacích hodin, rozdělených do čtyř lekcí. Výstupem pak bude certifikát o absolvování kurzu,“ dodal Moždiak.
Výhodou je, že senioři jsou vesměs na stejné úrovni a budou se učit od samotných základů obsluhu počítače, práci s internetem, korespondovat poštu, vytvářet tabulky a mnohé jiné.