„Malý výdaj za lidský život.“ Tak označují hasiči tzv. detektory kouře a detektory oxidu uhelnatého, které při požárech či únicích jedovatého plynu pomáhají ročně zachraňovat stovky životů.

Nejohroženější skupinu podle nich tvoří osamocení starší občané, u kterých spolu s věkem klesá i ostražitost. Není proto divu, že se jednotlivé radnice na Karvinsku, ale i zdejší soukromé bytové společnosti či krajský úřad rozhodly do domácností seniorů (a nejen jich) podobné technické „pomocníky“ pořídit.

Například v Havířově budou do všech městských bytů občanů starších 65 let požární hlásiče nainstalovány už do konce května. „Není vůbec jednoduché, když člověk ve stáří zůstane na vše sám. V domácím prostředí naše ostražitost klesá a těch situací, na které je třeba dávat pozor, je poměrně dost. Vše, čím pomůžeme zvýšit bezpečnost starších lidí má proto smysl. V této fázi se pořízení hlásičů týká důchodců, kteří žijí osamoceně, a jsou proto více ohroženi v případě vzniku požáru. Do jejich bytů nainstalujeme 1113 detektorů v hodnotě čtyř set tisíc korun,“ řekla havířovská primátorka Jana Feberová.

Oslavy karvinského titulu na karvinském Masarykově náměstí.
Házenkáři slavili titul s fanoušky v Karviné na náměstí

Dodala, že ve městě jsou hlásiče požáru povinně instalovány také do všech nově vybudovaných bytů, popř. bytů, které procházejí zásadní rekonstrukcí. Ročně se jedná až o 500 domácností.

Podobně jsou na tom i městské byty v Bohumíně či byty společnosti Residomo, která v minulých letech nechala detektory kouře nainstalovat do všech svých domů, ve kterých se topí tuhými palivy.

Například v Karviné pak začalo lidem starším 65 let hlásiče požáru a výskytu CO nabízet na začátku roku zdarma zdejší zařízení pro seniory tzv. Senior Point. Zhruba 110 detektorů, které pro občany města zakoupil kraj, bylo během několika málo týdnů rozebráno, a radnice se proto rozhodla, že další hlásiče „k rozdání“ pořídí z vlastního rozpočtu.

Podle informací z magistrátu půjde na jejich nákup až 50 tisíc korun. Zmíněná preventivní opatření úřadů i soukromých vlastníků podporují především hasiči, kteří mají mnoho zkušeností s tím, kdy detektory požáru, ale i senzory reagující na únik jedovatých zplodin z plynových průtokových ohřívačů zachránily lidské životy.

OCHRANA PŘED ZLODĚJI… ALE CO OHEŇ?

Podle nich by podobné „pomocníky“ měli mít doma úplně všichni. „Před zloději se lidé chrání kvalitními dveřmi a zámkem. Ale jak se chrání před ohněm? Každý takový prostředek může pomoci zachránit lidský život, a doma by ho proto měli mít úplně všichni, bez ohledu na zdroj vytápění či to, zda bydlí v bytě, či domě. Nehledě na to, že v novostavbách je hlásič kouře od roku 2008 povinný!“ doplnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Ekologický aktivista Bohdan Svorník (uprostřed) při debatě s občany v Horních Bludovicích.
Lidé se bouří proti továrně na plasty. Radnici by to mohlo stát miliony