„Lidé mají čas do konce roku. Do konce června si prodlužují povolení pouze ti, kdo už mají povolení z dřívějška. Ale těch je opravdu minimum, jsou to výjimky, kterých se to týká. Všichni ostatní – a těch je několikanásobně více – si žádost teprve podávají a mají čas více než půl roku,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Jaroslav Nakládal.

Karvinský vodoprávní úřad totiž v poslední době čelí zvýšenému náporu špatně informovaných a nervózních lidí. Agendu však vyřizují pouze dvě úřednice, a tak není výjimkou nějaká ta slovní přestřelka. „Ano, situace je občas bohužel napjatá. Novela zákona ukládá lidem za povinnost legalizovat studny a septiky, což se nedělalo více než 50 let a teď to musí úřednice během několika měsíců dohnat,“ říká Nakládal.

K samotné žádosti o povolení na studnu či septik musí mít žadatel vypracovaný i rozbor vzorku odpadních vod nebo vyjádření hydrogeologa. „O ten je ale třeba zažádat na hygienické stanici,“ vysvětlil mluvčí. Některé radnice k osvětlení této problematiky dokonce pořádají setkání s obyvateli. „Lidé v novele zákona nemají jasno a nechápou, proč mají o povolení vlastně žádat a co všechno musí na úřad přinést. Snažíme se jim vše vysvětlit,“ říká místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Obdobné akce se konaly nebo ještě budou konat v Orlové, Dolní Lutyni nebo v Doubravě. „Lidé mají o tuto problematiku obrovský zájem a v úřední dny se na odboru životního prostřední netrhnou dveře. Denně přijde na úřad minimálně padesát lidí,“ vysvětlila situaci v Orlové mluvčí Nataša Cibulková. Nejjednodušší situaci mají lidé, kteří čerpají vodu ze studní vyhloubených před rokem 1955. Ti se totiž nemusejí starat vůbec o nic, povolení dostanou dle současného zákona automaticky.