V dalším dílu retrospektivního seriálu popisujícího život na Karvinsku mezi lety 1918 až 1992 se podíváme na společenský život polských spoluobčanů sdružených v PZKO na konci 80. let. Zavzpomínejte spolu s námi na události, které se odehrály v časech dávno i nedávno minulých, připomeňme si organizace, spolky a obyvatele, kteří v našem regionu žili, oživme paměť těch, kdo si dění vyobrazené na fotografiích pamatují. 

Polský kulturně-osvětový svaz – PZKO vznikl v roce 1947. Jeho cílem je zachování etnické identity Poláků v České republice a šíření kulturní a osvětové činnosti. Po stránce organizační základní buňkou jsou místní skupiny.

K těm velmi aktivním patří skupina v Havířově-Bludovicích. Velké oblibě se těší Slezské dožínky, založené v roce 1969. Zpravidla se konají v poslední srpnovou sobotu na zahradě Domu PZKO v Bludovicích s bohatým kulturním programem a volnou zábavou. Nechybí, ani dobrá slezská kuchyně.

Pokud máte vlastní dobové snímky ze svých obcí a měst, pošlete nám je i s popisem na e-mail tomas.januszek@denik.cz. V budoucnu je můžeme do seriálu zařadit! Seriál vychází u příležitosti loňského 100. výročí založení Československa.

Osádka předáka Wawrosze z roku 1982.
SERIÁL DENÍKU: Jak jsme žili na Karvinsku. Důl Dukla v Havířově