Od Nového roku nebude distributor dodávat lahvičky s látkou pro injekční aplikování, ale jen pera a k nim potřebné náplně.

„Rozhodli jsme se pro plošné proškolení. Jsou oddělení, která se setkávají více s cukrovkáři a aplikací látky. Je ale důležité, aby všichni pracovníci v danou a potřebnou dobu věděli, jak zacházet s tímto perem. Zdravotníci prošli hodinovým školením po skupinkách, kdy většinu času se věnovali praktickému nácviku,“ řekla hlavní sestra Anna Tomečková.

Pro nemocnici i pro pacienty zavedení představuje jen samé výhody. „Jednoznačně to je pro pacienty komfort a zkvalitnění léčby. Asi největší výhodou je úplně přesné dávkování, které je jednoduše nastavitelné. Aplikátor je také skladný, nenápadný a šetří čas,“ doplnila Tomečková.
Pera jsou poměrně drahou záležitostí. Jeden kus stojí zhruba 2 200 korun. Prodejce však přišel s verzí, že je bude dodávat zcela zdarma. Zařízení si budou hradit jen náplně s inzulínem.

„Je pravda, že náplně do těchto per jsou o něco dražší než ampule pro injekční aplikaci, ale zase se sníží spotřeba jehel a desinfekce. Musím také říct, že naše diabetologická ambulance na tuto změnu připravuje své pacienty již delší dobu. Proto většina z nich již používá tato inzulínová pera,“ řekla doktorka Barbara Buzová.