Již několik metrů je hluboká puklina, která se vloni objevila v kopci nad doubravským důlním jezerem Kozinec. Trhlina ve tvaru podkovy, která je zřejmě důsledkem důlní těžby, ohrožuje podle vedení obce také hlavní komunikaci mezi Doubravou a Dětmarovicemi.

„Vzhledem k tomu, že je v tomto místě měkké podloží, jíly a spraše, znamenalo by případné utržení pohyb celého svahu, který by ujel třeba o pět šest metrů i s cestou – hlavní spojkou mezi Doubravou a Dětmarovicemi,“ popsal nebezpečný scénář starosta obce Pavel Krsek a dodal, že zdejší svah byl v průběhu historie vždy v pohybu.

Vlivem pokračující těžby v dobývací části 11. kry dolu Karviné se však tento pohyb nebezpečně urychlil.

„Závěry zprávy z monitoringu sesuvu jsou natolik závažné, že je nelze přehlížet. Mezi vedením obce a vedením těžební společnosti OKD proto proběhla řada jednání, z kterých vyplynulo, že cesta tímto úsekem bude zachována. Změna je pouze v tom, že v ohrožené oblasti povede mimo uvolněný svah,“ vysvětlil starosta.

Dodal, že v oblasti doubravského kopce se nyní provádí posudek způsobu sanace, ve kterém bude přesně stanoveno, jakým způsobem se bude oblast stabilizovat. Hotový by měl být nejpozději 10. května.