Prohlídka hornického muzea na Landeku, návštěva expozic v Dolních Vítkovicích, večeře a snídaně s primátorem, mše v Katedrále Božského Spasitele a následný krojovaný průvod na Slezskoostravský hrad, kde oficiální část programu vrcholila. Takový byl páteční a sobotní program dvou výprav, které v Ostravě na hornickém setkání zastupovaly hornické spolky z nedaleké Karviné.

Park Boženy Němcové v Karviné patřil v sobotu 17. září Hornickým slavnostem OKD, které navštívily tisíce lidí.
Tradiční zábava v Karviné nezklamala. Na Hornické slavnosti zavítaly tisíce lidí

„Dorazilo nás celkem přes třicet. Je výborné, že Ostrava toto setkání konečně uskutečnila,“ podotkl zástupce karvinského Kroužku krojovaných horníků Barbora Jan Kavka, jenž narážel na dřívější zamítavý postoj předchozího vedení města. Ostrava tak byla svědkem velké slávy a parády, jen na krojovaný průvod se do ulic vyrazily podívat davy lidí.

„Jsme spokojení, hlavně aby se tady všem líbilo – divákům i horníkům,“ řekl Kavka Deníku ještě před samotným průvodem. Během něj i s celou svou skupinou hýřil nadšením. Co chvíli zaznívaly pokřiky Karviná zdraví Ostravu a odpovědí se neslo Zdař Bůh!

V parku v centru Stonavy přibyly dva symbolické vozíky s uhlím, které se vytěžilo v dolech Darkov a ČSA, které byly letos uzavřeny.
Slza a opuštěné vozíky. V parku stojí poslední svědkové těžby na Karvinsku

„Jako spolek jsme vznikli v roce 1927, letos tedy slavíme 96 let a brzy oslavíme stovku. Doufám, že u té příležitosti uděláme také setkání a průvod u nás v Karviné a budeme se těšit na všechny, kdo by se přišli podívat,“ plánuje Jan Kavka a vybízí k součinnosti.