Lidé, které do konce letošního roku povinně čeká výměna občanského průkazu, se nemusejí bát, že by na ně úředníci zapomněli. Ačkoli pracovníci některých městských úřadů na Karvinsku žehrali na to, že nestihnou vyzvat občany k výměně občanských průkazů vydaných do konce roku 1998, protože nemají k dispozici seznamy lidí, kterých se to týká, ministerstvo vnitra jim je nakonec poskytne.

„Ministerstvo vnitra vypracovalo program, který umožňuje obcím a městům zjistit přesný počet lidí, kteří si mají OP do konce roku 2007 vyměnit. Program byl v tuto chvíli rozdistribuován do všech pražských obvodů a následně bude rozeslán i do dalších měst a obcí v České republice,“ vysvětlil ředitel tiskového odboru ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Úředníci tedy budou mít k dispozici přesnou evidenci občanů se jmény a adresami trvalého bydliště, a budou schopni vyzvat ty, kterých se to týká, aby si legitimaci přišli vyměnit.

„Úřady nemají povinnost kontaktovat nebo písemně obesílat lidi, kterým končí platnost občanek, je to pouze jejich dobrá vůle. Každý držitel občanské legitimace je totiž povinen sledovat, kdy končí jeho platnost,“ podotkl tiskový mluvčí ministerstva vnitra. Podle něho stát osvětu související s výměnou občanských legitimací nepodcenil. „Ministerstvo vydalo a rozeslalo deset tisíc letáků, které na tuto skutečnost upozorňují, a pravidleně zvěřejňuje informace na svém webu www.mvcr.cz,“ dodal Řepka.

Informaci, že ministerstvo vyhoví žádosti měst a promptně jim dodá seznamy lidí, které potřebují, se v Karviné na magistrátě dozvěděli až od redaktorů Deníku. „Jsme nadšeni, že ministerstvo udělalo vstřícný krok. Musíme chápat, že na seznamu budou většinou staří lidé, kteří na platnost průkazů nemyslí, nebo jsou nemocní či imobilní. Takhle si to můžeme ohlídat a včas je kontaktovat,“ řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Občané, kteří jsou narození před rokem 1936 a mají občanský průkaz bez omezení doby platnosti, měnit průkazy nemusí.