„Obstaráme si všechno potřebné – materiál, šicí stroje, dezinfekci. Těm, kdo šijí doma, rozvážím, co je potřebují a odebírám hotové roušky. Denně najezdím mezi Orlovou, Bohumínem a Karvinou až 300 kilometrů,“ říká Martin Mazur, koordinátor akce „Rouška“.

Právě on zmobilizoval ty, kteří už 14 dnů šijí roušky pro nemocnice, radnice, řidiče autobusů, hasiče nebo policisty. Už prý jich vyrobili přes šest tisíc.

Pepa Majewski.
Karvinský dýdžej Pepa hraje jen z vinylů, a to už od 80. let

„Když jsme sháněli materiál, látku nebo gumičky, vyzývali jsme lidi na internetu, točili jsme videa, a zabralo to. Lidi nám dodali všechno, látky, šicí stroje, nosí nám jídlo i něco na zub ke kávě,“ říká Martin Mazur.

Pro ty, kteří roušky stále nemají, nebo musí jednu stále dokola vyvařovat, nabízí Martin Mazur se svými kolegy roušky zdarma, a to denně v centru Orlové, v objektu „starého Prioru“, kde sídlí Unicredit Bank.

„Jsme tam přes týden mezi půl druhou a půl třetí,“ dodává Mazur.

Neoklasicistní budova Muzea Těšínska opět září novotou. Zavřená byla více než 20 let. Její slavnostní otevření je nyní dloženo.
Otevření moderních expozic v historické budově Muzea Těšínska se odkládá

Do šití roušek se v Orlové pustila také parta ze Základní školy Slezská v Porubě. Dokončují roušky, které město dostalo od Moravskoslezského kraje.

„Oslovil nás starosta s tím, že se jedná o dar 3100 rozpracovaných roušek, které je třeba dokončit," říká zástupkyně ředitele školy Světlana Majetná.

Lubomír Kirman: Kniha může inspirovat lidi, kteří chtějí dát životu větší smysl

„Zpočátku jsme mnozí šili doma, ale v pondělí jsme se ráno sešli v učebně pracovního vyučování, která je od letošního školního roku vybavená desítkou šicích strojů, a kolektivně jsme se pustili do práce," vysvětluje Majetná a dodává: „V učebně to po celý den vypadá jako v manufakturní dílně. Stříhá se, šije, navlékají se šňůrky… Výroba roušek se daří, a proto se scházíme znovu, abychom pomáhali potřebným."

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník