Každý kus je originál, edice bude limitovaná. Na začátku byla snaha čelit neekologickým igelitkám, tašky ušité z nevyužitých kusů látek nakonec pomohou také v dalším obnovování tradice původního bohumínského kroje. Nápadité plátěné tašky šijí ženy zvané krojovanky v zázemí bohumínského spolku Maryška.

Origoška-Taška-Maryška. Tak se dílo bohumínských žen jmenuje. „Původně jsme přemýšleli o pár kusech plátěných tašek, nakonec jsme záměr trochu rozšířili,“ říká vedoucí krojovanek Alena Krobotová.

Tašky praktického střihu a různých barevných kombinací šijí krojovanky z nevyužitých kusů látek, určených původně například pro povlečení nebo stylové závěsy. Svá díla pak chtějí nabídnout na vánočním trhu, který v Bohumíně proběhne v sobotu 24. listopadu. Zájemci si je budou moci zakoupit také v Salonu Maryška, který se nachází na bohumínském náměstí T. G. Masaryka.

Bohumínské ženy, které si říkají krojovanky, šijí originální tašky ze zbytků látek, výtěžek použijí na obnovu tradic místního kroje.

„Výtěžek chceme použít na nákup materiálu pro bohumínské kroje a část odložit k pořízení dalšího páru ručně zhotovených bot pro pánský kroj. Jeden takový pár stojí kolem sedmi tisíc korun,“ dodala Kamila Smigová, předsedkyně bohumínského spolku Maryška.

Spolek Maryška funguje v Bohumíně od roku 2000 a sdružuje lidi, kteří se ve svém volném čase věnují na Bohumínsku nekonvenčním kulturním, společenským a volnočasovým aktivitám. Historie a bohumínské kroje jsou jedny z bohaté činnosti kreativního spolku.