Podle lidí obeznámených s chodem tohoto kulturního zařízení panuje mezi tamními zaměstnanci atmosféra strachu o místo, zaměstnanci jsou nuceni pracovat mnoho hodin přes čas, aniž by jim to bylo zaplaceno, nejednou došlo na odebrání či krácení osobního hodnocení.

„Ředitelka nedodržuje zákoník práce, dělá si, co chce, například svolává porady na pozdní odpoledne, a schůzuje do noci. Kdo se ozve, tomu vyhrožuje odebráním peněz nebo vyhazovem. Někteří zaměstnanci to dost špatně snášejí, do práce chodí se strachem, někteří dokonce berou antidepresiva,“ řekl Deníku zdroj obeznámený se situací v MKS Havířov.

Třináct prohřešků

Že na MKS není vše úplně v pořádku, zjistil už loni v létě kontrolor Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj Lumír Korejz. Ten dal za pravdu stěžovatelům, od nichž podnět ke kontrole v MKS vzešel, i podezřením na nevhodné chování ředitelky Dlábkové.

Deník má k dispozici protokol z kontroly, kde se uvádí, že vedení MKS porušovalo zákoník práce v celkem 13 bodech. Část nesrovnalostí je administrativního charakteru, jako je např. špatné vykazování práce přes čas nebo v noci. Potíže inspektor zjistil i s dodržováním maximální délky směn, nebo s poskytováním přestávek na jídlo či odpočinek. Stejně tak ve své zprávě kritizuje skutečnost, že ředitelka MKS nařizuje porady a pracovní schůzky v pozdních odpoledních hodinách, zpravidla po pracovní době, kvůli čemuž zaměstnanci nevědí, kdy v práci skončí.

Pracovník inspektorátu práce dokonce udělal v rámci kontroly dotazníkový průzkum mezi 16 zaměstnanci MKS. Tři čtvrtiny z nich uvedly, že pracují v atmosféře strachu o místo a stresu z vypjatých termínů pracovních úkolů. Deset jich přiznalo, že jsou nuceni pracovat do pozdních večerních či nočních hodin a osm jich uvedlo, že je paní ředitelka ponižuje a zastrašuje.

Závažná porušení

Advokátka Romana Náhlíková Kaletová, která podala inspektorátu podnět na prošetření situace, uvedla, že se ve své praxi dosud s tak rozsáhlými zjištěními ještě nesetkala. „Mnohá porušení nejsou jen formální, ale velmi závažná – špatné rozvrhování pracovní doby, absence přestávek, nedodržení odpočinku mezi směnami, rozsah přesčasů a jejich neproplácení a zejména práce pod hrozbou strachu,“ řekla advokátka.

Připomněla například vyjádření kontrolora Lumíra Korejze, který ve své zprávě z kontroly konstatuje, že vedoucí pracovník musí vytvářet takové podmínky, aby nebyla narušena důstojnost člověka. „Hrubému jednání včetně vyhrožování ztrátou zaměstnání či snížení platového ohodnocení adresovaného zaměstnancům může takovou důstojnost narušovat či přímo narušuje,“ uvedl Korejz.

Město čeká na závěry inspekce

Vyjádření ředitelky MKS Yvony Dlábkové se zjistit nepodařilo, včera nebyla na pracovišti k zastižení. Nicméně o záležitosti bylo v minulosti informováno vedení města. Primátorka Jana Feberová před pár dny havířovské městské televizi řekla, že ve zprávě kontrolora bylo třináct výtek, ke kterým se ředitelka MKS vyjádřila a provedla nápravná opatření podle požadavků inspektorátu práce. „Žádná oficiální závěrečná zpráva však zatím neexistuje, takže radní v této záležitosti zatím nic dělat nebudou,“ uvedla Feberová. Podle ní ředitelka Dlábková a její pozice někomu vadí a hraje se o její místo. Odvolávat ředitelku MKS prý zatím není důvod.

Že může jít o součást předvolebního boje, nevylučuje ani náměstek primátorky Josef Bělica. Protože ale inspektorát práce zatím nevydal definitivní verdikt v té věci, nechce se k tomu oficiálně vyjadřovat. „Pokud tam k pochybení skutečně došlo a inspektorát to potvrdí, nikdo nebude nic zametat pod koberec. Ale vyčkejme, až bude k dispozici konečná zpráva. Pokud by se prokázalo, že ředitelka MKS skutečně šikanovala či zastrašovala své podřízené, pak se ptám, co dělala odborová tamní organizace? Proč existuje, když se nezastane svých členů?“ říká Josef Bělica.

Zda bude ostravský inspektorát práce trestat vedení MKS finanční pokutou, dosud rozhodnuto není.

Poznámka…

Přichází konec Dlábkové v Havířově?

Asi by bylo odvážné tvrdit, že chce někdo ředitelku havířovského městského kulturního střediska Yvonu Dlábkovou zlikvidovat a tak si vymyslel, že šikanuje zaměstnance, má nepořádek v papírech, a proto na ní poslal kontrolu. Možné je ale všechno. Zda je to skutečně spiknutí jejích nepřátel či pouze poodhalení roušky tajemství, jež skrývají útroby MKS, ale bude muset říct Inspektorát práce, případně soud.

Každopádně asi každý, kdo někdy s ředitelkou MKS přišel do styku, zřejmě potvrdí, že tato dáma má poměrně specifický způsob jednání i komunikace. Nic ve zlém, každý je nějaký. Nicméně právě o způsobu, jakým šéfka havířovské kultury jedná se svým okolím, ať už s podřízenými či lidmi „zvenku“ se už roky vyprávějí někdy těžko uvěřitelné skazky. A možná někomu skutečně došla trpělivost, a nemusí to být zrovna zhrzený bývalý zaměstnanec, tato dáma evidentně leží některým lidem v žaludku. Koukněte třeba na facebookový profil nazvaný Konec Dlábkové v Havířově.