Na poslední hodiny starého roku lze vyrazit například do restaurace na dobré jídlo, pití a živou muziku. Silvestra však můžete prožít třeba ina Slezskostravském hradě nebo se vydat historickým parním vlakem na již tradiční čtvrtý Silvestr pod Trúbou do Štramberka. Stačí si jen vybrat.

Na horách? Vyprodáno

Silvestr na horách vhotelech a penzionech je již tradičně jedním znejžádanějších termínů vroce a často bývá rezervován již od letních měsíců. Silvestrovské pobyty na horách jsou již prakticky vyprodány, přestože ceny ubytování právě na silvestrovskou noc jsou nejvyšší zcelého roku. Zamluvit si ještě vtěchto dnech rezervaci pokoje je téměř nemožné, ale vyloučeno to není. Například vnejvětším beskydském hotelu Petr Bezruč vMalenovicích pod Lysou horou zbývá ještě pár posledních míst. Obdobná situace je vněkterých restauračních zařízeních. „Hodně lidí si už na silvestrovský večer zamluvilo stůl. Máme již jen pár volných míst,“ uvedla Barbora Kožušníková, ředitelka AutoClub hotelu Morávka vBeskydech.

Dobrá zpráva pro lyžaře: téměř všechny vleky vBeskydech iJeseníkách jsou vprovozu, upraveny jsou iběžecké trasy. OSilvestru však některé skiareály ruší večerní lyžování.

Za zábavou do Ostravy

Největší silvestrovské oslavy vOstravě se – stejně jako každý rok– odehrají na Stodolní ulici. Pověstná Stodolní se stala prakticky ihned po svém zprovoznění stejným symbolem Ostravy jako třeba hutě, ostravský Baník, HC Vítkovice nebo Jarek Nohavica. „Pořádáme tradičně velký silvestrovský večer, kde si příchozí kromě hudby a tance užijí také dobré jídlo,“ zvou majitelé barů na ulici, která nikdy nespí– natož poslední den vroce. Silvestrovský večer a silvestrovská show čeká návštěvníky téměř všech klubů, otevřeno bude až dorána.

Pokud dáváte přednost dobrodružství a exotice, ani pak nemusíte jezdit daleko. Hotel Imperial letos nabízí silvestrovskou Pirátskou noc ve stylu karibsképárty.

Ani na Slezskoostravském hradu nebude poslední večer vroce zavřeno. Slezskoostravská radnice tu připravila pro zájemce program pod názvem Slezská vítá novýrok.

Bujaré silvestrovské veselí se uskuteční ina Dolním náměstí vOpavě. Organizátoři silvestrovské oslavy slibují bohatý hudební izábavný program, který začíná již ve 21hodin. Krátce před půlnocí pozdraví Opavany primátor města Opavy Zbyněk Stanjura se svým novoročním přípitkem. Poté začne odpočítávání blížícího se Nového roku. Minutu po půlnoci vypukne na Dolním náměstí několikaminutový silvestrovský ohňostroj. Novoroční zábava pak bude pokračovat až do jedné hodiny ráno, kdy bude tento program oficiálně ukončen. Na náměstí oslaví společně vstup do nového roku ivKarviné a dalších městech.

Pod Trúbu parním vlakem

Již po čtvrté se mohou vydat zájemci historickým parním vlakem do Štramberka na Silvestr pod Trúbou. Silvestrovská veselice bude probíhat na všech místech– na náměstí, vměstském pivovaru, Jaroňkově pekárně, Gotickém sklepě a mnoha dalších místech. Pro návštěvu jednotlivých klubů a restaurací nebudou nutné rezervace a během večera tak je možno vystřídat více podniků. Program začne ve 20hodin, kdy na náměstí vystoupí oblíbená kapela Hec. VKamenném šenku městského pivovaru a dalších si návštěvníci hodin užijí veselici scimbálovkou, harmonikáři, nebude chybět diskotéka pro všechny generace. Program zpestří vystoupení orientálních tanečnic skupiny Farridah a přesně opůlnoci přivítá Nový rok na štramberském náměstí pořádný ohňostroj. Parní vlak vyjíždí ze Svinova večer v19.10hodin, odjezd ze Štramberka je opůl třetíráno.

Půlnoc uEiffelovky

Stále více lidí vposledních letech vyjíždí trávit konec roku za hranice, a to nejen na hory či kmoři. Stále častěji se jezdí otevírat šampaňské ido proslulých evropských měst. Velkolepý ohňostroj coby pozadí Eiffelovky se stoprocentně zařadí mezi zážitky, na které budete dlouho vzpomínat– a nepotřebujete ktomu ani hodně peněz. Ceny se liší především podle toho, zda jde oautobusový či letecký výlet. Za silvestrovský eurovíkend vPaříži sautobusovou dopravou zaplatíte přibližně tři až čtyři tisíce korun, za leteckou variantu pak kolem devítitisíc.

Když nemusíte příliš počítat

Pokud uvás peníze nehrají žádnou velkou roli a toužíte si silvestr užít opravdu ve velkém stylu, máte na výběr zmnoha exotických destinací. Hitem českých turistů se vletošním roce stala Kuba, která vyšoupla zprvního místa na žebříčku hitovek loňskou Dubaj, létá se ido Egypta či na Kanárské ostrovy. Ovšem čeští milovníci slunce netrvají jen na těchto chronicky známých destinacích, ale vydávají se iza vzdálenou exotikou, například do Dominikánské republiky, do Keni, do Brazílie, na Seychely, Mauricius či Maledivy. Vzávislosti na délce pobytu a typu ubytování zaplatíte za exkluzivní silvestrovský pobyt od 70do 290tisíckorun.