Světové Jamboree, které se koná od 27. července v hrabství Essex v Anglii jako vyvrcholení oslav sta let skautingu, je největší a nejdůležitější akcí světového skautského hnutí. Samotný program se skládá z řady aktivit. Patří sem například návštěva Gilwell Parku, která zabere celý den či takzvaný Splash, zabývající se vodními sporty. V sekci Elements se účastníci dozvídají o vědeckých zajímavostech. Jiné části programu 21. Jamboree se věnují pomoci na společenských projektech v okolí Hylands Parku nebo diskuzím o problémech současného světa. Celkem jsou všechny tyto aktivity naplánovány na osm dní. Ostatní dny patří zahajovacímu ceremoniálu, oslavě 100. narozenin skautingu a dále taky úklidu a závěrečnému ceremoniálu.

„Jamboree bude hlavně zábava. Pro mnohé z nás to bude jedinečná příležitost dostat se do Velké Británie. Je velmi dobře, že je Jamboree 2007 v Evropě, protože to umožňuje řadě skautů z Moravskoslezského kraje, ale i z jiných částí České republiky tuto velice slavnou skautskou akci navštívit,“ uvedl před odjezdem do Anglie jeden z havířovských účastníků světového Jamboree.

V sobotu 28. července navštívil areál vévoda z Kentu, jinak prezident britské Skautské asociace, společně s princem Williamem. S českými skauty a skautkami hovořili o českém skautingu či Václavu Havlovi a všem účastníkům předali vzkaz od britské královny Alžběty II. „Jako vašemu patronovi je mi potěšením srdečně pozdravit každého z blízka i dálky účastnícího se této působivé akce. Letos v dubnu jsem ráda napomohla oslavám 100 let skautingu osobní přehlídkou setkání držitelů odznaku „Královnin skaut“ na hradě Windsor. Nadšení a osobní zápal, které jsem během toho jasně viděla, bude jistě ještě viditelnější na Jamboree, kde se dnes scházíte. Z celého srdce vám všem blahopřeji k významnému výročí.“

Oficiální ukončení 21. Jamboree je zítra, ve středu 8. srpna.