Havířované vytvořili spolu snadšenci zČeského Těšína, Ostravy a Třince oddíl Moravskoslezského kraje, který se zúčastnila světového jamboree. To bylo vyvrcholením mezinárodních oslav sta let skautingu. Letos se největší a nejdůležitější akce světového skautského hnutí konala v Hyllands Parku na britských ostrovech.

„Právě na jamboree se nejviditelněji projevuje myšlenka světového skautského bratrství a možnosti dětí a mladých lidí žít společně bez ohledu na svou národnost, barvu pleti, náboženství nebo jakýkoliv jiný rozdíl,“ řekli jeho účastníci. Skupina skautů zMoravskoslezského kraje byla jen hrstkou ze 40 tisíc účastníků. Každý den jamboree navíc přišlo navštívit okolo deseti tisíc zvědavců.

„Postavili jsme podsadové stany, které každý obdivoval, a ostatní účastníci nám záviděli komfortní spaní. Program byl nabitý od rána do pozdního večera, ale i tak na všechno čas nebyl. Všichni jsme plní zážitků, zkusili jsme si horolezecké aktivity v Gilwellu, viděli jsme festival jídla, vědecké experimenty, několik koncertů, prince Williama či švédskeho krále. Jídla bylo také dost, a i když jsme si vařili sami, tak nám po celodenních aktivitách pořádně chutnalo,“ shodl se oddíl skautů shavířovskou účastí.