Žloutenku mají v rodině i další dvě malé děti, které ale nenavštěvovaly žádná předškolní zařízení. Škola nyní řeší přísná hygienická a karanténní opatření, která potrvají do 5. února.

„Doba trvání těchto opatření vychází z inkubační doby nemoci a pokud se ve škole již neobjeví další případy nákazy, budou platit do daného data. Pokud by se objevily nové případy, budou opatření časově posunuta dále,“ vysvětlila vedoucí oddělení epidemiologie Krajské hygienické stanice (KHS) Ostrava, územní pracoviště Karviná, Lenka Pětvaldská.

Mezi opatření patří nejen dezinfekce určených školních prostor, která probíhá několikrát denně, speciální režim ve školní jídelně, zákaz společných aktivit a výletů žáků. Přibližně 266 školáků čeká i očkování proti žloutence, které bude provedeno u příslušných dětských lékařů. „Ten počet se může snížit, netýká se to dětí, které již byly preventivně očkovány,“ dodala epidemioložka.

„Děláme vše potřebné, mezi ta opatření patří například i několikrát denně dezinfekce zábradlí, klik, děti v družině jedí vlastním příborem a střídají se tam, aby mohla hygienická opatření probíhat i zde,“ popsal situaci ve škole ředitel ZŠ Družby Andrzej Szyja.

Žloutenka typu A je nemoc, která se nejčastěji šíří tzv. fekálně-orální cestou, tedy nečistými či nedokonale umytými rukami po osobní hygieně a také kontaminovanou vodou, nápoji či jídlem. První příznaky jsou velmi podobné onemocnění chřipkou, objevuje se nevolnost, později se připojují tmavá moč, světlá stolice, svědění kůže, kůže i bělmo očí postupně dostává žluté zabarvení.

Někdy nákaza proběhne bez klinických příznaků onemocnění.

Zatím poslední výskyt žloutenky ve školním zařízení řešili hygienici v Karviné v roce 2012, kdy se nemoc objevila rovněž na ZŠ Družby.