Kdo byl a co znamenal pro české dějiny Karel IV., jak dobrým brankářem je Petr Čech, jak chutná Kofola či česká buchta, nebo ručně vyrobený anglicko-český slovníček, jako užitečný dáreček.

Žáci orlovské Základní školy K. Dvořáčka si ve středu užili Evropský den jazyků a výše uvedené byly části prezentací a dárečků, které měli v anglickém jazyce připravené pro své hosty.

BEZ OSTYCHU PŘIROZENOU CESTOU

„Děti se takto lépe naučí komunikovat anglicky, ztrácejí svůj ostych jak mluvit s lidmi z různých zemí a zároveň se učí i prezentovat samy sebe. Naopak zase přirozenou cestou poznají některé zajímavosti a specifika Evropy, takže takové zpestření výuky rozhodně vítáme,“ říká s úsměvem učitelka angličtiny ZŠ K. Dvořáčka Blanka Richterová.

DO CIZÍ ZEMĚ NA ZKUŠENOU

Ve třídě už mezi tím připravené prezentace žáků druhého stupně poslouchají Alba Medda a Stefania Dartizio. Obě mladé dívky z Itálie pobývají v Česku na roční stáži v rámci Evropské dobrovolnické služby. Jde o program, kde mladí lidé z různých zemí přijedou na rok do cizí země, aby ji nejen lépe poznali, ale zároveň tu přivezli i své poznatky, zkušenosti a nápady.

Nejčastěji pak pracují v různých dobrovolnických organizacích s mládeží.

Evropský den jazyků uspořádala ve škole místní organizace Kůlcentrum YMCA Orlová a do školy s jejími zaměstnanci dorazili celkem čtyři mladí lidé z Evropy.

„Jsou to všechno dobrovolníci, kteří v Česku pracují v různých mládežnických zařízeních takových organizací, jako je ta naše, nebo třeba Slezská diakonie,“ doplnil pak jeden ze zaměstnanců Kůlcentra Miroslav Sedláček.