Na Karvinsku se projekt konal poprvé a jeho historicky prvním vítězem v tomto regionu se stal tým žáků třídy 9. B Základní školy Školská v Karviné ve složení Matěj Moj, Daniel Novák a Jakub Hudeczek.

Patnáctiletí chlapci se do minulosti ponořili při vyprávění karvinského rodáka Jindřicha Kubienky, jehož se vyprávěli nejen na jeho osobní život, ale také na významná období československé, ale i slezské historie. „Zajímalo nás například, jak prožívali rok 1968 a vpád vojsk Varšavské smlouvy, a pak také na události roku 1989 tady na Karvinsku,“ vypráví Matěj Moj.

Hodiny společného sezení a povídání vítězové zpracovali formou rozhlasové reportáže. Jejich kroky při zpracovávání sesbíraného materiálu vedl a korigoval jejich učitel dějepisu Luděk Wala.

Dobrý způsob poznávání historie

Ten je měl z vítězství velkou radost mimo jiné proto, že je přesvědčen, že předávání zkušeností mezi generacemi je jedinečný způsob poznávání historie. „Vyprávěný příběh určitě obohatí pohled žáků na minulost tak, jak by to nedokázala žádná učebnice,“ tvrdí zástupce ředitelky ZŠ Školská.

Podle něj žáci takto získávají nový pohled na historické události, které znají z učiva dějepisu. Naučí se týmové spolupráci, práci s historickými dokumenty, prezentovat nashromážděné poznatky.

A co si účastníci projektu odnesli z povídání s letos osmdesátiletým mužem polské národnosti a pravicového smýšlení? „Mnohokrát nám zdůrazňoval, abychom si vážili toho, co máme teď, myšleno demokracii.

Z jeho vyprávění a vzpomínek nás překvapilo, co všechno není psáno v učebnicích, například, jak složitý byl život v období komunismu a pocity obyvatel,“ podělil se o dojmy z vyprávění Jindřicha Kubienky druhý člen tým, Jakub Hudeczek.

Do finále projektu postoupilo devět týmů ze škol v Bohumíně, Karviné a v Českém Těšíně. Slavnostní závěr projektu, kde studenti představili jednotlivé pamětníky, proběhlo v pondělí v Bohumíně. Za vítězným týmem ze ZŠ Školská se umístil tým ZŠ Slovenská z Karviné a třetí příčku obsadil tým ZŠ Skřečoň z Bohumína.