V soutěži Anežka získala už před rokem pomyslnou zlatou příčku a s ní i tablet a 200 tisíc korun na vybavení školní učebny. Letos porotu zaujalo její tříminutové video s názvem Podtlak ve sklenici, za které školačka získala v pořadí už druhý tablet. Ten ovšem věnovala kamarádce a její pěstounské rodině.

„Vlastně jsem tu soutěž vyhrála pro svoji kamarádku a její rodinu, která si vzala do pěstounské péče malou holčičku. Jsou moc hodní a zaslouží si to," svěřila se se svým záměrem Anežka.

Ta pořadatelům poslala nejvíce videí ze všech soutěžících, což svědčí o jejím promyšleném plánu uspět.

Cenu předali vítězce zástupci skupiny ČEZ v Oranžové učebně přírodních věd, jejíž vybavení škola pořídila právě díky loňskému úspěchu Anežky Laryšová.

DO TŘETICE VŠEHO DOBRÉHO?

Ta se sem ale se svými spolužáky z páté třídy podívá zatím jen výjimečně.

„Zatím ještě fyziku nemáme, ale už se na ni těším," říká Anežka a upřesňuje, že od září bude ve studiu pokračovat na karvinském gymnáziu.

Proto by v příštím ročníku soutěže ráda uspěla i do třetice a vyhrála třeba další Oranžovou učebnu, což by bylo skvělé zápisné v novém působišti. Do soutěže se mohli od října do března hlásit žáci všech základních a středních škol, kteří na webové stránky projektu vkládali videa s pokusy vysvětlujícími nějaký fyzikální jev. Z těch pak odborná porota vybrala tři nejlepší.

Pavla Krůčková