Na výjimečný den se připravila také policie. Strážníci vydrželi hlídkovat u přechodů až do desáté hodiny, aby dohlédli nejen na bezpečnou cestu dětí do školy, ale i domů. Nadstandardně jim v tom pomohla i republiková policie.

Podobně jako v jiných letech se dá předpokládat, že vysvěčení bude mít v některých rodinách své důsledky.
První případ, kdy se dítě bálo rodičů, byl zaznamenán už ve středu. Základní škola Fr. Hrubína ukončila výuku kvůli plánovaným opravám už v úterý. Děti proto dostaly vysvědčení dříve.

Známky jednoho školáka vyděsily natolik, že se bál jít domů. Přespal v lesoparku. Ve středu telefonovaly děti na linku 156, kde oznámily, že mají u sebe jejich kamaráda, který je hledaný policií. Hlídka městské policie na místě zjistila, že jde o čtrnáctiletého chlapce. Ten však hledaný vůbec nebyl. Samotný klučina strážníkům vysvětlil, že nocoval v lese, protože se bál jít domů. Předpokládal, že rodiče ho nechají hledat, což se nestalo.

O to zarážející byl další vývoj situace. Městská policie kontaktovala rodiče a pracovníky sociální služby. Na místo přijel otec, který si syna nechtěl převzít. „Klidně ho dejte sociálce. Já ho nechci. Mám ještě nějakou zakázku,“ řekl a z místa odjel.

Sociální pracovníci teď prověřují rodinné poměry a také to, zda chlapec není nepřiměřeně fyzicky trestán. Rodiče budou muset vysvětlovat své výchovné metody. Vedle postihu riskují, že jim bude syn odebrán.