První z nich byla bohumínská „Benešovka", kde pro rodiče budoucích prvňáčků proběhla v úterý tzv. ukázková hodina. Jejím cílem bylo nejen představit průběh běžné vyučovací hodiny na této škole, ale také seznámit rodiče s budoucí učitelkou jejich dětí.

„Chtěli jsme dát rodičům předškoláků možnost podívat se, jakou formou se u nás učí. Viděli, jak paní učitelka, která bude v příštím roce učit právě prvňáčky, pracuje s dětmi a seznámili se se stylem její výuky," popsala ředitelka školy Barbora Bolcarovičová.

Jak dodala, v březnu a dubnu se pak budou moci se školní atmosférou seznámit i předškoláci, a to díky projektu Škola nanečisto.

„Tato akce proběhne v odpoledních hodinách, kdy se děti z mateřských školek budou moci podívat, jak taková škola vypadá, co se v ní učí a na co všechno se od 1. září mohou těšit," vysvětlila Bolcarovičová.

O dva dny později se na Základní škole ČSA konala druhá část tradiční akce s názvem „Budu školákem", která cílí na rodiče i samotné předškoláky. „Každoročně pořádáme tři části akce Budu školákem, která je určena pro budoucí prvňáčky i jejich rodiče. Každá z nich také přináší informace o naší škole z trochu jiného úhlu, včetně speciálního druhu výuky, který zde nabízíme. Minule jsme třeba rodiče seznámili s informacemi o odkladech, a co vše by mělo dítě ovládat k zápisu," popisuje akci ředitel školy Adrian Kuder.

Vedle rodičů však tato akce patří hlavně budoucím prvňáčkům, kteří tak dostávají jedinečnou možnost vyzkoušet si práci ve školních lavicích, prohlédnout si hračky v družině či si zaběhat ve velké školní tělocvičně.

„Děti si především nanečisto vyzkouší, jak vypadá taková pracovní hodina ve školních lavicích, vyzkouší si práci s interaktivní tabulí a zažijí činnosti týkající se výuky v prvním ročníku," vysvětlila tamní učitelka Vlasta Wrožynová.

Samotnou akci si pak pochvalují i samotní rodiče, kteří oceňují především možnost seznámit se s výukou a obecně se školním prostředím.

Pavla Krůčková