„Dříve jsme se setkávali s tím, že rodiče zapsali své dítě hned do několika školek najednou, aby měli jistotu, že se jejich potomek do školky dostane. To ale způsobovalo školkám problémy, protože do poslední chvíle nevěděly, zda by ještě mohly děti přijmout, či už mají plnou kapacitu," říká vedoucí odboru školství bohumínského magistrátu Pavla Skokanová.

Právě v Bohumíně proběhne jednotný zápis do školek už posedmé.

Zatímco v Karviné jsou v předškolních zařízeních poměrně velké rezervy, orlovské školky byly vytíženy na 98 procent. „Bylo zde osm volných míst, takže jsme zvýšili kapacitu," říká mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Poměrně plno mají také v Českém Těšíně. „Ve školním roce 2015/2016 byly umístěny všechny tříleté děti, které se k řádným zápisům dostavily. Nebylo umístěno padesát devět dvouletých dětí, u kterých byl největší zájem o mateřské školy v Čáslavské a Ostravské ulici," říká vedoucí oddělení školství Alena Nawratová.

Bohumínské školky jsou stoprocentně obsazeny, díky silnému ročníku prvňáčků se však kapacity v příštím školním roce uvolní.

„Obavy rodičů jsou zbytečné, místa bude dost," dodala Skokanová.

Největší zájem je obecně o školky v centrech měst. I v Karviné mají většinou plno v centru města, ale také v Ráji nebo Mizerově. Naopak nízká naplněnost je tradičně ve vyloučené lokalitě v Karviné-Novém Městě. Dostatek dětí je také v okrajových částech města. „Tam počty dětí kolísají, ale například v Loukách už máme 19 dětí a kapacita je 20," říká karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Kapacity jsou dostatečné. Pokud však rodiče nepřijdou k řádnému zápisu, ale až na začátku září, nemusí dostat pro děti místo přesně tam, kde chtějí.

Zájem o umístnění dítěte do školky mají také rodiče teprve dvouletých dětí. „Velkým aspektem je i zaměstnanost především matek, což se projevuje vyšším zájmem o umístění dětí do mateřských škol," říká Cibulková a dodává, že v letošním roce v Orlové předpokládají přibližně stejný počet dětí jako v tom loňském, vše se ale ukáže až v dubnu.