Obce to vědí, a proto některé z nich zavádějí tzv. školní autobusy, tedy speciální spoje, které ráno svážejí děti zejména z odlehlejších částí obce do školy a odpoledne je zase rozvezou zpět.

Školní spoj funguje už od začátku loňského roku například v Rychvaldu. „Služba se nám osvědčila, a proto bude trvat i nadále. Autobus jezdí dvakrát denně, ráno a odpoledne. Děti si mohou zakoupit buď měsíčník za padesát korun, nebo pak jednu jízdu za dvě koruny. Autobus vyjíždí z Orlové a trasa vede přes celý Rychvald. Autobus mohou využívat i místní, ale ti platí vyšší jízdné," řekla pracovnice městského úřadu v Rychvaldě Vladimíra Skupníková.

Kromě Rychvaldu jezdí školní autobus například také v Doubravě nebo Horní Suché. „Máme zvláštní linku, která dětí sváží do školy i ze školy. Jezdí tedy dvakrát denně. Provozuje ji soukromá firma z Karviné a vozí pouze žáky a nikoho jiného. Náklady hradí obec, takže pro děti je cesta zdarma," přiblížila pracovnice hornosušského úřadu Věra Kývalová.

Další obce, jako jsou Chotěbuz, Těrlicko nebo Petřvald, pak školní spoje nezajišťují. Ty nahrazují linky klasické městské dopravy, které běžně navazují na časy začátku a konce vyučování.

„Děti u nás využívají standardní linky. Místní dopravu i meziměstskou, která přes Těrlicko jezdí z Českého Těšína nebo Třince do Havířova," přibližuje starosta Těrlicka Martin Polášek.

MARTINA KOTULOVÁ