Pozemek s několika chátrajícími budovami, tak jak je město převzalo od kraje, nabídla radnice už dříve ke komerčnímu využití. Investoři však nenabídli projekt, který by se vedení města zamlouval. V místě rozhodně nechtěli povolit stavbu další velkoprodejny.

Areál v Mánesově ulici si proto ponechá město pro svůj vlastní záměr, přičemž využije výhodu sousedství s objektem, kde Sociální služby města Havířova provozují pro staré a nemocné občany denní stacionář a lůžkovou respitní péči.

„Kapacita stávajících domovů je nedostatečná. Pořadníky na umístění jsou dlouhé. Nový domov by nám alespoň částečně pomohl tuto situaci řešit," řekl Deníku primátor Havířova Daniel Pawlas.

Areál sloužil několik desítek let jako zvláštní základní škola a několik měsíců jako střední odborné učiliště. Pro další záměr bude nutné všechny původní a zdevastované objekty strhnout a stavět na zelené louce.

O tom, jak bude domov vypadat, jakou bude mít kapacitu a na jaké služby bude zaměřen, se bude teprve jednat. Záměr musí schválit zastupitelé, kteří budou následně schvalovat také vítězný projekt.

Město provozuje dva domovy pro seniory, kteří už většinou nejsou zcela soběstační, Helios v centru a Lunu na Šumbarku. Soběstační lidé obývají domovy s pečovatelskou službou. Službu ve stylu seniorské mateřské školky pro denní hlídání poskytuje Domovinka sociálních služeb. Po dobu dovolené mohou lidé své starší nemocné příbuzné umístit v pobytovém lůžkovém zařízení s respitní péčí. O další seniory se stará město přímo v jejich domovech, kde jim potřebné služby poskytují městské sociální služby, nebo další organizace.