Přestože už brannou výchovu v rozvrhu hodin nenajdete, ze škol nevymizela, jen se roztříštila do více předmětů. V rámcových vzdělávacích programech tak má stále své místo.

Nadstandard k výuce poskytuje vzdělávací program Ministerstva obrany ČR s názvem POKOS – Příprava občanů k obraně státu, kdy vojáci dojíždějí za dětmi do škol, představují techniku, ukazují, jak poskytnout první pomoc, vyprávějí o zahraničních misích 
a vysvětlují, co je branná povinnost nebo proč jsme v NATO.

Do Karviné přijeli vojáci opavského 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

Naše škola má to štěstí, že byla do programu vybrána. Čekali jsme na to tři roky," zaradovala se ředitelka školy Iva Hefnerová. Podle ní je určitě dobře, že se takto žákům zpestří výuka. „Navíc o této problematice slyšeli 
i od někoho jiného než jen od nás, učitelů," dodává Hefnerová.

Žáky čekala řada praktických ukázek z oblasti zdravovědy a poskytnutí první pomoci, podívali se do vojenské sanitky, mohli si vyzkoušet plynovou masku nebo chemický oblek.

Pro děti je to zážitek

A jak na přítomnost vojáků reagují ve školách? „Děti jsou nadšené, setkání s vojáky je pro ně zážitek! Mohou si vyzkoušet věci, ke kterým se běžně nedostanou. K celému projektu se velmi kladně staví i učitelé, protože děti tak učí někdo, kdo má k problematice nejblíže. Chtějí, abychom se vraceli," říká koordinátor projektu Radek Zíta. Jeho slova potvrzují i samotné děti.

Vojáci jsou super, dneska jsem se rozhodl, že budu taky voják," líčí šesťák Petr.

„Děti se nejvíce zajímají o naše zážitky, často se ptají, jaké je na zahraničních misích podnebí 
a jaké jsou osudy jejich vrstevníků v jiných zemích," říká kapitán Petr Šiler, který se zúčastnil mise v Afghánistánu.

Celý projet běží už několik let, není zaměřen jen na válečné ohrožení, ale také na přírodní katastrofy a postavení jednotlivých bezpečnostních složek v rámci státu. „Na brannou výchovu se v minulých letech moc nebral ohled, doba se ale mění, potřeby lidí a situace kolem nás si takové aktivity vyžadují," komentuje situaci Šiler.