„Vždy se nabízí až o 30 procent více míst, než je počet dětí, které vycházejí z devátých tříd. V nabídce jsou hlavně obory, o které není příliš velký zájem," řekla náměstkyně hejtmana pro školství Věra Palková.

Kraj tento týden zveřejnil přehled volných míst na středních školách, jejichž zřizovatelem je, ale jsou v něm i místa ve školách soukromých.

Tak jen namátkou, největší nabídka je v oborech kuchař-číšník, strojní mechanik, obráběč kovů, zedník, elektrikář, automechanik nebo instalatér. Albrechtova střední škola v Českém Těšíně nabízí specifické obory typu chovatel koní, polygrafik či agropodnikání.

Jak Deníku řekla Jana Krausová, studijní referentka Střední školy Bohumín, nejvíce volných míst nabízí tato škola právě v již zmiňovaných oborech elektrikář, automechanik nebo kuchař-číšník.

„Hlásí se nám děti ještě poslední týden v srpnu, nikdy ale neobsadí všechna místa," dodala Krausová.

Hodně volných míst má stále také například Střední odborné učiliště a Střední škola Dakol, která má pobočky v Petrovicích, Orlové i Havířově.

„Přijímací řízení probíhá průběžně. Volných míst je dost," řekla vedoucí osobního oddělení Dagmar Lajczyková.

Školy o nové studenty bojují nejen širokou a stále otevřenou nabídkou, ale uchazeči ani neskládají přijímací zkoušky. To se ale už příští rok změní.

„Od školního roku 2017/2018 se budou skládat přijímací zkoušky na všechny typy středních škol, včetně těch soukromých," dodala náměstkyně hejtmana Věra Palková.

Zájem o nové studenty ale stále mají i odborné střední školy. Dokonce i gymnázium s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně má ještě volná místa. Studenty ale stále shání i průmyslové školy pro obory elektrotechnické a strojírenské.

„O strojírenské obory se zájem v posledních letech zlepšil. Přičítám to i tomu, že se o své budoucí zaměstnance začaly zajímat přímo strojírenské firmy v regionu, které studia podporují," řekla Věra Palková.

Jako rizikové naopak vidí obory stavební. Zájem pak podle ní opadá o studium na obchodních akademiích.

Podle náměstkyně Věry Palkové je situace ve středním školství v kraji stabilizovaná a nabídka je dostatečná.

I když, jak říká: „Ne vždy odpovídá struktura oborů potřebám a poptávce zaměstnavatelů."