Mezi školy, které nyní hlídají dvě kamery, patří třeba Základní škola Školská. A tamní pracovníci si přítomnost monitorovacího zařízení nemohou vynachválit. „Kamery se nám určitě vyplatily. Jedna z nich hlídá venkovní kurty. Právě podloubí u kurtů se stávalo místem, kde se scházela mládež z okolí. Výjimkou nebylo ani pití alkoholu nebo kouření. Lidé z okolí si pak stěžovali, že se takové věci dějí na školním pozemku. Přitom to nebyli naši žáci,“ vysvětluje ředitelka školy Iva Hefnerová.

Právě vhodně umístěná kamera dokázala to, že nechtění návštěvníci začali ze školního pozemku mizet. Věděli, že nyní jsou již monitorováni, a to v jakoukoli dobu. „Kamera hlídá také samotné hřiště. To je nyní pořád čisté a nemusíme se bát toho, že by nám přes plot hřiště třeba někdo lezl. Veškerý pohyb ihned vidíme,“ vysvětluje ředitelka.

Dobrou zkušenost s takovouto ochranou majetku mají i na jiných karvinských základních školách. Například na Základní škole Cihelní. „Naše kamery ještě nemáme plně funkční, v nejbližší době je ale zprovozníme. Myslíme si, že jsme se rozhodli dobře,“ říká jeden z tamních pedagogů, který si nepřál být jmenován. A důvod proč pořídit monitorovací zařízení? „Vandalové zvenčí, kteří čas od času ničí náš majetek,“ vysvětlil kantor.