Brány mnoha škol se zítra uzavřou. Učitelé budou stávkovat proti snižování výdajů do školství a také za navyšování platů. Podle dosavadních odhadů Dagmar Regelové, předsedkyně školských odborů Moravskoslezského kraje, se ke stávce připojí asi osmdesát procent škol ze severní Moravy a Slezska.

„Chceme zároveň upozornit veřejnost na to, že je vzdělání odsouváno na poslední kolej,“ sdělila Regelová s tím, že většina škol bude uzavřena úplně včetně družin. Její slova potvrdila například Milena Walderová, ředitelka Základní školy Porubská v Ostravě. „Ke stávce se připojují všechny porubské školy. Rodiče byli včas informováni, že si budou muset zajistit hlídání svých dětí sami. Nejde nám jen o zvýšení platů. Podstatným důvodem ke stávce je, že je školství pořád na chvostu,“ vysvětlila Milena Walderová.

Rodiče menších dětí ale příliš pochopení pro chystanou stávku nemají. Když jsou pracovně vytížení a babičky mají daleko, nelze se jim ani divit. Je to třeba případ Jany Maivaldové z Ostravy. „Vadí mi, že učitelé jen oznámí, že budou stávkovat – a hotovo tečka. Takovéto radikální řešení si mohou dovolit jen státní zaměstnanci. Přitom i menší soukromé firmy se musejí potýkat se spoustou problémů. Ty by si ale nemohly dovolit takzvaně na den zavřít krám,“ horlila proti stávce matka dvou dětí.

Starší dcera je podle jejích slov samostatná, takže chvíli může být sama doma. Mladšího syna by ale bez dohledu nenechala. „Budu si muset vzít neplacené volno, nebo syna s sebou do práce. Obě řešení jsou nevýhodná, ale babičky jsou dvě stě kilometrů daleko, takže to jinak bohužel nepůjde,“ dodala závěrem Maivaldová.