Tisíce školou povinných dětí na Karvinsku čeká v úterý neplánované volno. Některé základní a střední školy totiž podpoří úterní odboráři plánovanou stávku. Některé zdejší školy se však rozhodly, že se postarají o to, aby se děti nenudily. Například v Bohumíně se na základních školách učit nebude, avšak pedagogové Masarykovy základní školy zajistili dětem náhradní program.

„Z 38 pedagogů stávkuje asi polovina, nestávkující učitelé pak vezmou děti do kina, vyjedou s nimi na výlet do Polska a vyslechnou si i besedu s bohumínskými strážníky, v jejímž průběhu nebude chybět ukázka výzbroje městských policistů,“ uvedla Bedřiška Paprskářová z odboru školství, kultury a sportu. Pro ostatní děti připravila městská organizace K3 Bohumín pro předškoláky i malé školáky speciální předvánoční program.

V kině K3 v centru Bohumína mohou s rodiči či prarodiči navštívit představení Hvězdička betlémská a to ve čtvrt na devět, nebo ve tři čtvrtě na deset dopoledne. Agentura K3 Bohumín také mimořádně otevře dopoledne i dětské oddělení knihovny v centru Bohumína. Dětem bude přístupné už od 9 hodin a knihovnice pro ně připravily speciální program. Čekají na ně zábavné kvízy, kreslení pohádkových omalovánek, anebo výstavka výběru nejpopulárnějších dětských knih.

V Orlové budou mít děti k dispozici školní družinu na ZŠ Ke Studánce, kde se dva učitelé do stávky nezapojí a budou působit jako dozor. K dispozici orlovským dětem budou prostory městské knihovny a studovny, věnovat se jim budou i pracovnice městského informačního centra. V Orlové navštěvuje základní školy zhruba 3 020 dětí. V Bohumíně čeká volno na asi 2 tisíce dětí.

V Českém Těšíně se do stávky zapojí téměř všechny školy. Ve Stonavě se naopak stávkovat nebude vůbec. Karvinský magistrát neměl včera tyto údaje ještě k dispozici. Z průzkumu Deníku však vyplynulo, že stávkovat, ať už aktivně nebo pasivně, bude bude asi třetina škol.