Volná místa hlásí například Gymnázium a Střední odborná škola v Orlové. Po prvním kole přijímacích zkoušek je zde ještě 10 volných míst. Téměř padesát studentů může ještě přijmout i Soukromé gymnázium Jana Šabršuly a třicet volných míst zbývá obsadit také v Obchodní akademii v Orlové. Volná místa hlásí i další velké střední školy v celém bývalém okrese Karviná. I letošní rok potvrdil zvýšený zájem o studijní obory završené maturitní zkouškou.
Některým gymnáziím se tak podařilo naplnit stavy již po prvním kole přijímaček. „K přijímacím zkouškám se nám dostavilo 118 zájemců. Naplníme tak obě třídy pro čtyřleté a jednu třídu pro osmileté studium. Celkem přijmeme 83 studentů,“ informoval ředitel bohumínskéhogymnázia Miroslav Bialoň s tím, že druhé kolo přijímacích zkoušek škola nevypíše. Naopak Střední škola Bohumín se u některých oborů potýká s nedostatkem zájemců. „Přijímací zkoušky jsme vypisovali pouze u tří oborů, a to u oboru výchovná a humanitární činnost, technické lyceum a provoz a ekonomika dopravy. Momentálně máme přijato 52 uchazečů, stále ale máme volná místa. Budeme proto vypisovat druhé kolo přijímacích zkoušek,“ uvedla zástupkyně ředitele Střední školy Bohumín Halina Stiborová s tím, že v 15 oborech mají stále ještě 227 volných míst.
Stanovení termínů dalších kol přijímacího řízení je v kompetenci ředitele střední školy nebo konzervatoře a vyhlásit je může po ukončení prvého kola. Informace o nich zvěřejňují krajské úřady, a to i způsobem umožňujícím dálkový přístup. V těchto kolech přijímacího řízení není počet přihlášek omezen. Opět přihlášky na více škol? I letos ale neutuchají debaty o tom, zda-li je vůbec potřebné přijímací zkoušky na střední školy absolvovat. S návrhem reformy přišla ministryně školství Dana Kuchtová, která chce připravit novelu školského zákona, podle níž by si mohly dát děti více přihlášek na střední školy.
„Doufám, že přesvědčím koaliční partnery o tom, že nemá smysl to regulovat,“ říká ministryně. S návrhem zrušit přijímací zkoušky na střední školy souhlasí například předseda Unie školských asociací - CZESHA a zároveň ředitel střední a vyšší odborné školy Jaroslav Ponec. „Devět let studia je mnohem důležitější než jeden test,“ tvrdí Ponec.