Zpráva rozhodně nepotěšila především lidi ze samotné Orlové. „Budeme do jednání vstupovat a snažit se, aby chirurgie zůstala zachována, samozřejmě v režimu, který bude odpovídat celkovým ekonomickým možnostem nemocnice," řekl včera Deníku starosta Orlové Tomáš Kuča (ČSSD).

A podobný názor má i tamní opozice. „Tento druh péče musí zůstat ve městě zachován," řekl orlovský zastupitel Petr Koláček (KSČM).

Jak ale říká samotný zřizovatel špitálu, vše je teprve v počátcích a dnes ještě vůbec není jisté, zda chirurgie v Orlové skutečně skončí.

„Je ale pravda, že desetimilionová ztráta je hodně vysoká, protože ta čísla se většinou pohybují v řádech několika milionů," řekl náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Jiří Martinek (ČSSD).

V minulosti byly ztráty nižší

Prodělek orlovské chirurgie přitom činí téměř polovinu celkové loňské ztráty celého subjektu, pod který spadají nemocnice v Karviné, v Orlové a v Havířově.

„Orlovská chirurgie hospodařila ve ztrátě i v minulosti, ale jednalo se o ztráty minimální. Pokud k tomu přidáme i další negativní trend, a to prudký meziroční pokles operativy a omezení spektra výkonů, můžeme do budoucna předpokládat, že ztráta orlovské chirurgie bude pořád významně narůstat," říká otevřeně ředitel Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj Petr Kovařík.

Ztrátu kryjí jiní

Ten dále upozornil, že velký propad chirurgie může odstartovat i další případné problémy celého orlovského špitálu. Ztrátu chirurgie totiž musí kompenzovat jiná oddělení.

„A to třeba na úkor obměn zastaralých přístrojů a zlepšování prostředí pro pacienty. My se snažíme dlouhodobě pracovat na snižování nákladů celé nemocnice. Dovolím si zdůraznit, že se nám to daří, ale nemůžeme do nekonečna jen šetřit," doplnil šéf nemocnice s tím, že obor chirurgie nemá obecně příliš výhodně nastavené podmínky ani v celkovém systému úhrad zdravotního pojištění.

Na druhé straně ale v regionu celkově ubývá pacientů i zákroků. A to právě pociťuje i chirurgie v Orlové.