Zatímco přípravný kurz na čtyřleté gymnázium se naplnil bez problémů, zájemců z pátých tříd se přihlásilo málo.

Že situace kolem náboru dětí na osmiletá gymnázia je napjatá, potvrdil ředitel Gymnázia Karviná Bohumil Vévoda.

„Pokud bude tento trend pokračovat, může se stát, že bychom v budoucnu tento obor již nevypisovali,“ tvrdí Vévoda.

Hlavní problém je podle něj v tom, že základní školy dostatečně neinformují žáky a zejména rodiče žáků v pátých třídách o této možnosti, někdy jim ji dokonce vymlouvají.

Ředitel: Panika je zbytečná

„Oficiálně nechtějí přicházet o chytré děti. Já osobně si myslím, že panika je zbytečná, zvlášť když otvíráme jen jednu třídu osmiletého studia pro celou oblast Karviné včetně přilehlých obcí,“ dodal ředitel gymnázia.

Kantoři prý občas děti straší tím, že zatímco na základní škole bez práce dostávají jedničky, na gymnáziu by se musely více učit a byly by pod větším tlakem.

„Přitom pro to dítě je to často výhodnější. Je připravováno dříve, souvisleji, rychlejším tempem než na základní škole, prokazatelně dosahují lepších výsledků v matematice a cizích jazycích než žáci přicházející až z devátých tříd, a proto mají větší šanci dostat se na prestižní školy. Navíc se tyto děti mohou cítit mezi méně talentovanými spolužáky pro svůj zájem o studium i šikanovány,“ vysvětlil Vévoda.

Situace se prý vyhrotila natolik, že ho na jedné základní škole ani nechtěli pustit na třídní schůzky.

„Přitom jsem tam chtěl jít informovat rodiče zájemců o čtyřleté gymnázium. Bohužel zaměstnanci školy se báli, aby se někdo nezeptal na osmileté gymnázium, tak mou nabídku odmítli,“ informoval ředitel Gymnázia Karviná.

Pokud by se situace nezlepšila, mohlo by se podle něj stát, že bude Karviná jediné okresní město bez víceletého gymnázia.

„Zvlášť podivné by to bylo, když nám na základě našich dobrých výsledků u státních maturit povolil krajský úřad otevřít třetí třídu čtyřletého gymnázia,“ uvedl Bohumil Vévoda.

Jde o rozhodnutí rodičů

Jak zdůrazňují ředitelé karvinských základních škol, přestože je odchod chytrých dětí nenechává chladnými, rozhodně by to nikomu nerozmlouvali.

„Je to především rozhodnutí rodičů. A rozhodně to není tak, že bychom někoho odrazovali od přihlášky na víceleté gymnázium,“ řekl ředitel ZŠ Cihelní Jaromír Spáčil.

Podobný názor zastává také ředitelka ZŠ Prameny Dagmar Glatzová. „Rozhodně proti gymnáziu nijak nebrojíme. Například letos už máme pět zájemců o studium na gymnáziu, přičemž u třech jsme si jistí, že na to studium mají,“ sdělila ředitelka.

V ostatním městech regionu přitom problém s naplněním osmiletých gymnázií nemají. „Nemáme s tím problém, vždycky máme převis. Dokonce i na přípravný kurz přišlo hodně zájemců,“ sdělil ředitel Gymnázia Františka Živného v Bohumíně Miroslav Bialoň.

Počítáme s převisem

Podobná situace panuje také na Gymnáziu Studentská Havířov. „Loni jsme měli dvě třídy, letos sice otvíráme jen jednu, ale i podle zájmu na dni otevřených dveří počítáme s převisem,“ prozradil ředitel školy Karel Foniok.

Situace znepokojuje také náměstkyni hejtmana Věru Palkovou.

„Myslíme si, že minimálně jedna třída by být měla, nechceme, aby obor zanikl,“ řekla Palková s tím, že karvinské gymnázium má dobré jméno. Důkazem budiž fakt, že jeho studenti dosahují dlouhodobě výborných individuálních výsledků ve vědomostních soutěžích.

Podle dětského psychologa Zbyňka Domina je ve většině případu lepší děti na víceletá gymnázia neposílat.

„Pokud je někdo inteligentní, tak se na tu vysokou školu dostane i později, a když to řeknu lidově – proč brát dětem dětství,“ řekl Domin.

Navíc se prý odebírá základním školám zdravý potenciál. „Průměrní žáci mohou ztrácet své vzory a může jim to brát motivaci do dalšího učení,“ myslí si psycholog.