V prostorách, kde byl dříve školnický byt, se nachází malý dvoreček s posezením, kancelář, kuchyň, společenská klubovna a další volná místnost.

Člověk se zrakovým hendikepem se tady dozví třeba to, na jaké kompenzační pomůcky má nárok a kde si o ně může požádat. Pracovnice zařízení mu pomohou i s vyplňováním žádostí a v případě potřeby zajistí průvodcovskou službu.

„Budeme se snažit, aby si zde lidé chodili i popovídat. Chceme jim nabídnout kroužek vaření, pletení a dalších ručních prací, aby tu příjemně strávili část dne. Otevřeno budeme mít každý pracovní den, kromě úterka. Všem, kteří přišli o zrak a potřebují se vrátit do normálního života, nabízíme pomocnou ruku, vstřícnost a léta praxe," říká vedoucí zařízení Anna Kožinová.

MÍSTO V CENTRU MĚSTA

Nikdo ze zdravých lidí si asi úplně neumí představit, jak se žije lidem s tímto hendikepem.

„Chceme nevidomým a slabozrakým vyjít maximálně vstříc, a tak jsme na základě žádosti paní Kožinové hledali vhodné a snadno dostupné prostory. Nakonec jsme vybrali prostory bývalého školnického bytu, který se nacházejí jen dvě stě metrů od autobusové zastávky v centru našeho města a v bezprostřední blízkosti přechodu pro chodce se zvukovým znamením," přiblížil orlovský starosta Tomáš Kuča.

Nové zařízení se podařilo otevřít za přispění města Orlové, Úřadu práce ČR a projektu Světluška.

Dvě posledně jmenované instituce přispěly zejména na pořízení kompenzačních pomůcek, kupříkladu na nákup telefonu a počítače s hlasovým výstupem.