Když v těchto dnech projdete kolem mnohých budov v Orlové, nemůže vás neudeřit do očí počet vlajek Česka, které jsou třeba na budově místního gymnázia téměř v každém okně. Orlová se zapojila do akce Den s českými vlajkami, jejímž cílem je utvořit národní rekord v počtu vyvěšených či jinak veřejně umístěných českých vlajek. Nápad přijala za svůj i místní veřejnost.

„Někteří si vlaječky do oken tisknou, jiní si je sami vyrábějí. Ve čtvrtek dopoledne budou vlajky vyrábět klienti Sociálních služeb města Orlové, v pátek se chystá starosta ověsit strom v lípové aleji,“ říká mluvčí města Nataša Cibulková.

Samotná radnice vyzvala všechny své kancelářské kolegy, úřad oslovil i mateřské, základní a střední školy. Pomocí sociálních sítí pak město vyzvalo i další spoluobčany. „Musím přiznat, že nás nejvíce potěšila právě reakce občanů, z nichž se mnozí aktivně hlásí, že tuto snahu o vytvoření celorepublikového rekordu podpoří a vlaječky vylepí do oken. Vnímáme to nejen jako sounáležitost s naším městem, ale především jako hezký vztah k naší zemi,“ dodává orlovská mluvčí s tím, že více informací zjistí všichni zájemci o tuto aktivitu na webu: nejvicvlajek.cz.

Oslava výročí 100 let vzniku Československa - Ilustrační foto.

Nový český rekord v počtu lidí na jednom místě s trikolorou. O ten se zase pokusí v pátek 26. října od 10 hodin Bohumíňáci na tamním náměstí T. G. Masaryka, kde v chorálu všech přítomných zazní dříve společná československá hymna. Region – Vyvěsme společně co nejvíce českých vlajek, sejděme se na náměstí a utvořme nový rekord v počtu lidí s českou trikolorou. Města na Karvinsku přistupují k oslavám 100 let vzniku Československa nejen slavnostními koncerty a dalšími společenskými událostmi. Své místo tu má i přiměřená nadsázka a odlehčení.

Když v těchto dnech projdete kolem mnohých budov v Orlové, nemůže vás neudeřit do očí počet vlajek Česka. Orlová se zapojila do akce Den s českými vlajkami, jejímž cílem je utvořit národní rekord v počtu veřejně umístěných českých vlajek.

„Někteří si vlaječky do oken tisknou, jiní si je sami vyrábějí. Ve čtvrtek dopoledne budou vlajky vyrábět klienti Sociálních služeb města Orlové, v pátek se chystá starosta ověsit strom v lípové aleji,“ říká mluvčí města Nataša Cibulková.

Samotná radnice vyzvala všechny své kancelářské kolegy, úřad oslovil i mateřské, základní a střední školy. Pomocí sociálních sítí pak město vyzvalo i další spoluobčany.

„Musím přiznat, že nás nejvíce potěšila právě reakce občanů, z nichž se mnozí aktivně hlásí, že tuto snahu o vytvoření celorepublikového rekordu podpoří a vlaječky vylepí do oken. Vnímáme to nejen jako sounáležitost s naším městem, ale především jako hezký vztah k naší zemi,“ dodává orlovská mluvčí.

Nový český rekord v počtu lidí na jednom místě s trikolorou. O ten se zase pokusí v pátek od 10 hodin Bohumíňáci na tamním náměstí T. G. Masaryka, kde v chorálu všech přítomných zazní dříve společná československá hymna. Přípravy na tam probíhají již nyní.

„Na základních i středních školách vyrábějí trikolory, procvičují si českou hymnu i s její slovenskou částí. Tu by mělo při pokusu o rekord zpívat celé náměstí. Očekáváme účast až dvou tisíc lidí. Pozdravit všechny účastníky rekordu přijedei první prezident Československa T. G. Masaryk. Ten pak bude také u sčítací brány spolu s komisařem agentury rekordů Dobrý den z Pelhřimova,“ prozradil ředitel městské kulturní agentury K3 Karel Balcar s tím, že pokud se pokus o rekord podaří, stane se Bohumín držitelem už 16. rekordu. Pro veřejnost bude mít K3 připraveny trikolory přímo na náměstí.

A jak se slaví jinde?

Karviná:

V den výročí projde městem komentovaný průvod. V 15 hodin se v SVČ Juventus začíná s výrobou lampionů a v 16 hodin se vyráží. Trasa vede přes náměstí Budovatelů, MěDK až na Masarykovo náměstí. U pomníku TGM účastníci zapálí svíčky a zazpívají státní hymnu.
Koncert 100 let Československa se koná v neděli 28. října od 16 hodin ve velkém sále karvinské Obchodně podnikatelské fakulty. Hraje Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná. Vstup je volný.

Bohumín:

Hlavní program proběhne v neděli 28. října, o půl desáté proběhne pietní akt u nové pamětní desky s reliéfem T.G.M. O půl hodiny později pak na pěší zóně u sousoší Rodina vysadí Bohumíňáči pamětní lípu. V 10.45 hodin odstartují komentované prohlídky některých historických budov v centru Bohumína, na odpoledne připravila kulturní agentura K3 Bohumín malý filmový festival. Promítat se budou snímky Jan Palach (14 hodin), Milada (16:30 hodin) a Hovory s TGM (19 hodin).

Český Těšín:

Slavnostní koncert a poté ohňostroj, obojí v neděli 28. října. Koncert se koná od 16 hodin v Těšínském Divadle a vystoupí zde Eva Dřízgová Jirušová, Martin Gurbal a Michal Bárta, kteří předvedou díla ze známých oper. Od 18 hodin se koná slavnostní ohňostroj u budovy Kulturního a společenského střediska Střelnice.

Orlová:

Pietní akt k uctění výročí zde proběhne v Areálu památníků na místním hřbitově v Orlové-Městě, a to 28. října v 10 hodin.

Petřvald:

Oslavy výročí se konají již v pátek 26. října. V půl čtvrté odpoledne zasadí vedení města „Lípu přátelství“ u edukační stezky. V 16 hodin bude slavnostní položení věnců u památníku T. G. Masaryka, od 17 hodin budou hrát a zpívat Hana a Petr Ulrychovi se skupinou Javory.

Dětmarovice:

Oslavy se zde konají v Dělnickém domě, bohatý program bude probíhat od pátku do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Nabídne např. výstavu fotografií, dokumentů, pohlednic atd. z let 1918-1938, v sobotu proběhne ochutnávka sladkých jídel podle prvorepublikových receptur, od 11 do 15 hodin bude na parkovišti před Dělnickým domem výstava veteránů, v neděli zde okolo 9. hodiny doběhne místní rodák mudr. Kuchař, který v rámci oslav oběhl celou republiku, v 10 hodin je slavnostní mše v místním kostele, v 15 hodin se opětv Dělnickém domě koná módní přehlídka Paráda za 1. republiky.