Optimistické vyhlídky na zprovoznění Lidické ulice nepočítaly s dřívějším příchodem zimy a práce naberou mírné zpoždění. Komplikace hlásí i odborníci na zeleň, minimálně čtyři stromy šly v Bohumíně pod tíhou sněhu k zemi.

Už jen týden chybí podle plánů ke znovuotevření Lidické ulice, do jejíž rekonstrukce se po letech urgencí ze strany města pustil Moravskoslezský kraj. Investici za více než 30 milionů korun ale provází potíže. Nejprve ji zbrzdily neočekávané podkladní a geologické poměry, které přinutily stavební firmu hledat jiné technologické řešení. Aktuálně přidělává stavbařům vrásky na čele sníh.

V pátek 1. prosince má začát oprava Nádražní ulice v Karviné-Fryštátě. Průjezd vozidel bude možný vždy v jednom pruhu.
Změna na poslední chvíli. Nádražní ulice v Karviné se nyní opravovat nebude

„Silnice je jedním z páteřních tahů městem pro nákladní dopravu, dlouhé roky byla v havarijním stavu. Od května je kvůli celkové opravě vyjma obsluhy průmyslových areálů pro motoristy uzavřena. Původní termín dokončení, který investor naplánoval na konec října, se posunul už v létě. A nyní se vinou počasí zadrhly dokončovací montážní práce na opěrných zdech,“ sdělil místostarosta Bohumína Lumír Macura. Náhradní datum 10. prosince sice firma dodrží, cesta se ale otevře pouze pro linkové autobusy, a to v režimu předčasného užívání. Osobní doprava po ní projede nejdříve 16. prosince.

Potíže mají i další stavební firmy. Některé z nich už avizovaly přerušení prací a technologické přestávky kvůli nízkým teplotám. Prodlouží se například termín dokončení výtahu v domě s pečovatelskou službou v ulici Na Chalupách, cyklostezky podél Flakůvky v osadě Nová Ves i chodníku v Rychvaldské ulici.

Česká policie převzala na hranicích hledanou osobu Tomáše Čermáka, 4. prosince 2023, Český Těšín.
Polští policisté přivezli na Karvinsko dezinformátora Tomáše Čermáka

Sněžení neobvyklé intenzity nepotěšilo ani odborníky na zeleň. Letošní obměnu dřevin sice zvládli dokončit ještě před varováním meteorologů, nyní je však nečekaně zaměstnaly stromy poškozené tíhou sněhu. „Poslední kusy v rámci podzimní výsadby stihli zahradníci vysadit jediný den před kalamitou. Starosti nám však dělají následky vytrvalého sněžení. Ve Skřečoni spadl jasan a poškodil staré oplocení soukromého objektu a současně zaparkované auto. Další zničený strom evidujeme v parku Petra Bezruče. Přímo do areálu penzionu Elba spadl mladý jasan a ohnul plot. A naproti hlavní budovy knihovny se rozlomil velký akát,“ popsal Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice s tím, že všechny havárie radnice odstraňuje přednostně.