Ta v minulých dnech přijela do Petrovic svá díla osobně nainstalovat a při té příležitosti poskytla Deníku exkluzivní rozhovor. Na zámečku nebyla Blanka Matragi poprvé. „Pozvali mě sem majitelé zámku, kteří jsou i mými klienty," prozradila umělkyně. Loni na módní galapřehlídce se spolumajitelem zámku hovořila o jeho představách, jak by měl park vypadat. „Zeptal se mě, zda bych park nedokázala obohatit o trochu umění. Ještě tu noc jsem se jela podívat do jeho firmy, která vyrábí kromě jiného i železné regály. Tak mě napadlo vefouknout sklo do kovových aspektů a složit skleněné artefakty přímo na kov," líčí Blanka Matragi.

Pro petrovický zámeček měla nejdříve vyrobit pouze čtyři sochy. Majitelům se ale její díla líbila natolik, že se rozhodli přidat další tři. Dohromady tak bude park zdobit sedm plastik. „Když mě požádali o čtyři díla, vyrobila jsem asi 50 skic, aby si mohli vybrat. Zároveň jsem měla pár myšlenek, které jsem si přála realizovat, tak jsme se nakonec dohodli na sedmi sochách," objasnila Matragi.

Jak připomněla, jedná se o světovou raritu. „Jde o unikátní a velmi náročnou techniku, vždy se snažím svým klientům dodat něco exkluzivního, tu exkluzivitu mám ale pěkně tvrdě vydřenou, " popisuje Matragi, která má za sebou 35 let praxe. Slavnostní odhalení proběhne tento pátek.

Park tak zdobí socha božského Fénixe, dále pak Herkula, který jako symbol síly a zdraví je spojen s právě se otvírajícím zámeckým wellness studiem. Raritou je také socha Uranos, která je vyrobena z velmi vzácného uranového skla, jenž se taví jen zhruba jednou do roka. Další socha zase ozvláštňuje vývod vzduchotechniky. A pokud chce někdo tvrdit, že byl na rande s Blankou Matragi, neměl by zapomenout pořídit si fotku z lavičky, která je součástí sochy Jungle.

„Jsou na ní exotické prvky, které jsou tak trochu jako já. To je moje poselství návštěvníkům: Až tady budete, udělejte si fotku na této soše a bude to, jako byste se tady setkali se mnou," vyzývá Matragi.

Lásku ke sklu zdědila po svém otci a sklářství také vystudovala. Poté, co se proslavila jako módní návrhářka, se k němu vrátila a nyní se mu už 15 let opět věnuje. Blanka Matragi věří, že dobrý výtvarník umí vytvořit vše od šatů až po sochu. Ona sama pak má v umění ráda jeho lidský rozměr a schopnost zapojit divákovu představivost. „Mám ráda symboliku, mám ráda, když se každý může v uměleckém díle najít, když dílo provokuje divákovu vlastní fantazii, na druhou stranu ale nemám úplně ráda v umění odlidštěnost a posunutou realitu," líčí Matragi. Jak umělkyně sama říká, v Moravskoslezském kraji nechává kus svého srdce. „Ten kraj vůbec není takový, jaké o něm panuje povědomí. Není vůči umění uzavřený, a já mám radost, že mohu ve vyvracení tohoto mýtu pomoci," uzavírá své vyprávění Matragi.