Město, které je majitelem sochy, chtělo sochu odstranit kvůli jejímu špatnému stavu. Protože se našli lidé, kteří by chtěli dílo zachránit, schválili zastupitelé lhůtu do poloviny března, ve které se zájemce může přihlásit a za symbolickou korunu ho koupit a odvézt.

Ozval se také syn zemřelého sochaře Václav Uruba mladší. Zastupitelům poslal dopis, ve kterém trvá na tom, aby dílo zůstalo na původním místě a aby se o něj město jako majitel řádně staralo: „Zásadně nesouhlasím s tím, aby bylo dílo zničeno či jinak znehodnoceno a žádám Vás, v návaznosti na platnou legislativu, o zajištění takových opatření, které zajistí zachování díla na stávajícím místě před nádražní halou, kam od svého vzniku jednoznačně patří."

„Ano, v minulých dnech nám byl doručen dopis potomka autora tohoto díla, který nesouhlasí, aby bylo dílo přestěhováno nebo zlikvidováno. O budoucnosti díla bude rozhodovat zastupitelstvo, které na svém posledním zasedání souhlasilo s tím, že se o něj mohou zájemci hlásit a na vlastní náklady si jej odvézt," řekl primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

Jak se však zdá, sochařův potomek se svým nárokem zřejmě neuspěje. Směrník není chráněn jako památka a patrně by neuspěl ani tehdy, kdyby památkou byl.

„Nároky samozřejmě posoudíme. V zásadě nám ale jako vlastníkovi nemůže nikdo diktovat, co dělat s naším majetkem. Dílo je po mnoha letech ve stavu, kdy je jeho oprava téměř nereálná. V absurdním výkladu by umělci nebo jejich potomci mohli diktovat, že si majitelé nemohou svévolně přestěhovat malovaný obraz z pokoje do pokoje, nebo odstranit sochu, kterou koupili třeba s domem," vysvětlil tajemník magistrátu Milan Menšík.

Jisté to nemají ani aktivisté, kteří chtějí Směrník zachránit. Jejich zástupci na jednání zastupitelů žádali o záchranu sochy. Údajně má o ni zájem ostravská galerie, která by ji umístila v oblasti Dolních Vítkovic.

„Zjistili jsme, že i stěhování díla by bylo poměrně nákladné. Ale na rozhodnutí máme do konce lhůty ještě dost času," řekl Jakub Ivánek z petičního výboru Směrník.